Czekolada jest jednym z niewielu produktów, który choć wydaje się niewinny, dla psa może oznaczać śmierć. Nigdy mu jej nie podawaj. Jeśli jednak wiesz, że twój pies sam dobrał się do pozostawionej tabliczki czekolady, trzeba działać szybko. Jest na to kilka sposobów.

Dlaczego czekolada jest trująca dla psów?

W dzisiejszych czasach świadomość ludzi na temat psów jest coraz większa. Wiemy już, że nie należy ich karmić jedynie resztkami ze stoły, czy też podawać do jedzenia gotowanych kości drobiowych. Jednym z największych zagrożeń dla naszych czworonogów jest jednak czekolada. Jeśli do tej pory tego nie wiedziałeś, od tej pory zapamiętaj – dla psa jest ona trucizną!

Spożycie przez psa czekolady niemal na pewno zakończy się fatalnie. Jeśli psiak będzie miał szczęście, czeka go tylko zatrucie. W poważnych przypadkach może to jednak doprowadzić nawet do śmierci twojego pupila.

Za toksyczność odpowiedzialna jest teobromina, która znajduje się w czekoladzie. Ludzie nie mają problemów z jej trawieniem, natomiast psy – owszem. Metabolizują go one bardzo powoli, długo też trwa wydalanie związków, które znaleźć można w czekoladzie. Mogę się one w organizmie psa kumulować, tak więc nawet niewielkie ilości czekolady zjadane przez psa regularnie mogą doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia czworonoga.

Jak postępować, kiedy pies zjadł czekoladę?

Może się jednak zdarzyć, że pies sięgnie po kostkę czekolady, czego na początku nie zauważysz. Wystarczy zostawić ją na stole, a ciekawski zwierzak może zjeść ją bez pytania właściciela o zgodę. Wtedy trzeba działać szybko.

Jeśli wiesz, że do zjedzenia czekolady przez psa doszło nie więcej niż kilkadziesiąt czy kilkanaście minut temu, musisz doprowadzić zwierzaka do wymiotów. Pomóc w tym może woda utleniona wstrzyknięta prosto do pyska. Nie stosuj jednak więcej niż 5 ml płynu na kilogram masy zwierzęcia.

Nie panikuj!

Spokojnie. Choć kostka czekolady jest dla psa trująca, nie powinna stanowić dla niego od razu zagrożenia życia. Z pewnością jednak warto udać się do weterynarza. Objawy zatrucia zauważysz dość szybko, raczej przed upływem pięciu godzin od zjedzenia czekolady.

Widać będzie, że psa boli brzuch, może chwiać się na łapach i mieć duszności. Może się też pojawić ślinotok czy drgawki. W skrajnych przypadkach dojdzie do spadku temperatury, pojawi się biegunka, a nawet sztywność mięśni.

Jeśli wiesz, że twój zwierzak na pewno spożył sporą ilość czekolady – nie panikuj, ale od razu spotkaj się z weterynarzem. Szczególnie jeśli wiesz, że stało się to na przykład kilka godzin temu.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.