Tak długi czas oczekiwania na ogłoszenie tej nowiny, to prawdopodobnie efekt opieki rodziców, którzy mocno strzegą młodego pingwina i nie pozwalają opuszczać mu gniazda samodzielnie.

Chorzów. Pingwin Humboldta wykluł się po 46 dniach wysiadywania jaja

Jak informuje zoo, pingwin urodził się 3 października po 46 dniach wysiadywania jaja. Rodzicie maleństwa bardzo pilnują prywatności, ponieważ jeśli ich pociecha opuści już gniazdo, to znajduje się pod opieką któregoś z dorosłych:

Obecnie młode nie porusza się jeszcze po pomieszczeniu – rodzice niechętnie pozwalają mu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych

oświadcza ogród zoologiczny w Chorzowie.

Przed młodym osobnikiem nauka samodzielnego jedzenia i pływania. Śląski Ogród Zoologiczny nie jest jednak w stanie określić kiedy to może nastąpić, ponieważ to pierwsze takie narodziny w tamtejszym zoo:

Jest to pierwsze młode tego gatunku, które przyszło na świat w naszym zoo, dlatego swoją wiedzę o jego rozwoju opieramy na literaturze i doświadczeniu innych ogrodów zoologicznych. Musimy jednak wypracować własne techniki pracy i zdobyć doświadczenie w oparciu o obserwację przebywających u nas osobników, ponieważ każda para inaczej się zachowuje. Dorastanie pingwina śledzą uważnie opiekunowie i odnotowują wszystkie ważne wydarzenia w jego życiu

– informuje zoo.

Chorzów. Pingwin Humboldta: charakterystyka

Pingwin Humboldta, określany jest również jako peruwiański z powodu ich miejsca zamieszkania. Ptaki z charakterystycznym dziobem z różową nasadą najczęściej można zaobserwować właśnie na terenie Peru i Chile. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te pojawiły się Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w zeszłym roku po ponad 40-letniej nieobecności.

Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Śląski Ogród Zoologiczny

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.