Instytucje, które zezwalają na obecność psa symbolizuje specjalny znak graficzny.

Pies zachęcił władze miasta do zastosowania zmian

Na początku bieżącego roku łódzkie placówki opublikowały regulaminy, które wyraźnie określają, na jakich zasadach można wejść na ich teren, zabierając ze sobą na przykład czworonoga. Hanna Zdanowska podkreśla, że inspiracją do wdrożenia takich przepisów jest historia pewnego psa, któremu bardzo zależało na uczestnictwie w jednej z wystaw poświęconej twórczości Andrzeja Pągowskiego:

Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii zainspirowała nas do tych zmian. Przypomnę, że w niektórych instytucjach jak np. w bibliotece miejskiej, we wszystkich filiach, już od trzech lat można było przebywać z psami by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni

– mówi prezydent Łodzi.

Pies nie w każdym miejscu będzie czuł się dobrze

W każdym obiekcie, w którym można przebywać z psem, widnieje regulamin określający zasady obecności czworonoga. Przepisy można znaleźć na stronach internetowych placówki. Warto też porozmawiać z pracownikiem instytucji w celu omówienia bardziej szczegółowych informacji i upewnienia się, że nasz pupil będzie się czuł komfortowo w danym miejscu. Tak jest m.in. w EC 1 Łódź Miasto Kultury, gdzie znajdujące się tam ekspozycje mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie zwierzaka ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi. Z tego powodu EC 1 nie przewiduje możliwości zwiedzania obiektu w towarzystwie psów, ale planuje specjalne przygotowanie ekspozycji Centrum Nauki i Techniki z okazji światowego dnia psa i zwierząt. Podobne normy panują w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Przyczyną jest panujący tam martyrologiczny charakter, dlatego do środka mogą wejść jedynie psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

Psy asystujące stanowią wyjątek

Ograniczenia nie obejmują psów – opiekunów. Osoba niepełnosprawna ma prawo wejść z czworonogiem do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury przy czym nie jest zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy. Warunek stanowi jednak posiadanie aktualnego szczepienia oraz certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego. Osoby niepełnosprawne są uprzywilejowane również pod kątem repertuaru. Wśród nich jest Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną, bardzo bogatą ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabo widzących.

Pies wraz z opiekunem muszą przestrzegać regulaminu

Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzanie z psem należy przed tym zapoznać się z regulacjami i ograniczeniami panującymi na danym terenie. Opiekun musi zadbać o bezpieczeństwo innych osób i zwierzęcia. Pies powinien posiadać aktualne i udokumentowane szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeśli pies zrobi się agresywny, opiekun może zostać wyproszony z wystawy i będzie odpowiadał za szkody, wyrządzone przez zwierzę. Pupile muszą być pod stałym nadzorem opiekunów, w kagańcu i na smyczy lub w szelkach.

Źródło: RMF FM
Źródło zdj. głównego: fot. ilustracyjna Pexels.com

Archiwum: styczeń 2022
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.