Yorkshire terriery to psy bez podszerstka, za to z długą sierścią, która rośnie przez całe ich życie. Z tego powodu wymagają strzyżenia, ale nie tylko. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja yorka i na co warto zwrócić w jej przypadku uwagę. Sprawdź, jak rasa yorkshire terrier znosi zabiegi kosmetyczne i jak przyzwyczajać do nich szczenię.

Yorkshire terrier – włos czy sierść?

Yorkshire terrier to w wersji standardowej pies o długim włosie. No właśnie – czy faktycznie ma on włos, czy może jest to po prostu sierść? Warto wiedzieć, że na dobrą sprawę każdy pies ma włosy. Dzielą się one na dwa rodzaje, czyli włos okrywowy, który znajduje się od zewnątrz, i wewnętrzną warstwę zwaną podszerstkiem. W przypadku yorka mowa tylko o włosie okrywowym. Są jednak rasy psów, u których dominuje podszerstek, np. pudel. Pielęgnacja yorka ogranicza się więc do dbania o włos okrywowy.

Zauważ jednak, że w przypadku yorków włos stale rośnie, inaczej niż w przypadku innych ras krótkowłosych, np. owczarków szkockich. To efekt jego budowy oraz predyspozycji genetycznych. W związku z tym pielęgnacja yorka obejmuje również regularne strzyżenie, a także kąpiele, jako że włos ma specyficzną strukturę i łatwo staje się zabrudzony i przetłuszczony.

York jako pies dla alergików

Czy faktycznie piesek rasy yorkshire terrier jest idealnym rozwiązaniem dla alergika? Wiele osób uważa, że skoro ten terier ma włos, to będzie dobrym wyborem dla osób ze stwierdzoną alergią. Tymczasem jednak alergia aktywuje się po kontakcie z białkiem, które zawarte jest m.in. w naskórku, a także ślinie i innych wydzielinach. Z tego powodu, choć włos okrywowy yorka zmniejsza ryzyko roznoszenia alergenu, bo pies nie linieje, to jednak nie usuwa ryzyka zalergizowania człowieka całkowicie. Jednakże odpowiednio prowadzona pielęgnacja yorka może znacznie zmniejszyć intensywność objawów.

Pielęgnacja yorka w domu

Istnieją zabiegi, które możesz przeprowadzać samodzielnie w domu. Pielęgnacja yorka, bez względu na długość utrzymywanej na jego ciele sierści, jest taka sama w przypadku zwierząt domowych i wystawowych. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych niezbędne będą:

 • grzebień do rozczesywania kołtunów i wyczesywania śmieci z włosa;
 • psi szampon;
 • odżywka ułatwiającą rozczesywanie;
 • szczotka do czesania.

Oczywiście przydadzą ci się również ręcznik oraz suszarka, aby całkowicie wysuszyć sierść i skórę psa z nadmiaru wody. To zapobiegnie ewentualnym infekcjom i przeziębieniom.

Pielęgnacja yorka krok po kroku

Oto jak przeprowadzić pielęgnację yorka w domu krok po kroku.

 1. Musisz rozczesać szatę psa, aby usunąć z niej wszelkie większe zabrudzenia oraz zapobieg plątaniu.
 2. Następnie włóż psa do wanny lub miski, dbając o odpowiednią matę do kąpieli, by się nie ślizgał.
 3. Możesz kąpać psa, używając do jego moczenia prysznica albo wody nalanej do kubka.
 4. Zmocz psa, a następnie rozwodnij szampon w kubku i rozprowadź na sierści do spienienia.
 5. Pamiętaj, aby spłukiwać szampon dokładnie, bo pozostawiony na skórze może ją podrażnić.
 6. Usuń z włosa nadmiar wilgoci i zaaplikuj odżywkę. Niektóre preparaty trzeba spłukać, innych nie. Mają one nadać jedwabisty blask sierści i ułatwić jej rozczesywanie.
 7. Spłucz psa kolejny raz, jeśli to konieczne, wyjmuj z wanny i osusz ręcznikiem. Następnie wysusz sierść, rozczesując ją na szczotce, aby dobrze się prezentowała.

Podczas pielęgnacji yorka zwracaj uwagę, czy nie zadajesz psu bólu. Może się to zdarzyć np. w przypadku kołtunów. Pamiętać, aby często kąpać psa. Już szczeniaka należy pielęgnować w ten sposób nawet raz w tygodniu.

Pielęgnacja yorka to nie tylko kąpiele!

Choć sierść yorka musi być regularnie mycia, to nie jest to jedyny zabieg pielęgnacyjny. Możesz stosować też specjalny szampon w płynie, aby uniknąć zbyt częstego kąpania i suszenia psa. Wystarczy spryskiwać nim sierść albo wysypać go na nią, zależnie od formy specyfiku.

Podczas pielęgnacji rasy warto pamiętać o regularnym czesaniu. Zaleca się, aby wyczesywać yorka przynajmniej raz dziennie, co pozwoli usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Pieski wystawowe mają sierść nakręconą na papiloty podczas spacerów, co zapobiega jej zniszczeniu. Wymaga to jednak wprawy od opiekuna.

Oczy, uszy, zęby – pielęgnacja yorka

Warto regularnie dbać o pielęgnację yorka również w kontekście wzroku. Jeśli twój czworonóg ma krótki włos, może on podrażniać oko. Warto go więc regularnie skracać, a oczy przemywać odpowiednimi płynami. W przypadku długiego włosa wskazane jest wiązanie go gumką na czubku psiej głowy.

Pielęgnacja yorka związana jest również z dbaniem o zęby. Kamień nazębny w przypadku ras miniaturowych jest sporym problemem. Z tego względu regularnie myj psu zęby odpowiednią szczoteczką i pastą. Zapobiegnie to ich psuciu się i infekcjom dziąseł.

Niemniej istotna jest pielęgnacja uszu. Włosy z ich wnętrza należy usuwać, np. wycinać lub wyrywać. Wielu właścicieli psów robi to regularnie, bo inaczej dochodzi do infekcji uszu yorka. Można stosować w ich pielęgnacji specjalistyczne płyny.

Pielęgnacja yorka – czy warto udać się do groomera?

Jeżeli jesteś właścicielem yorka wystawowego i nie masz doświadczenia w strzyżeniu, to udaj się ze swoim psiakiem do profesjonalisty. Salony groomerskie są bardzo popularne i na pewno znajdziesz taki w swojej okolicy. Jeżeli brakuje ci doświadczenia, to uzyskasz tam wiele porad co do pielęgnacji psa, które ostatecznie pomogą ci radzić sobie z jego sierścią samemu. W salonach groomerskich masz gwarancję stworzenia eleganckiej i wygodnej fryzury dla yorka. Profesjonaliści do strzyżenia psów wystawowych używają nożyczek. Wiedzą też, jak obciąć yorka, aby podkreślić jego zalety i ukryć wady.

Strzyżenie psów wystawowych

Jak obciąć yorka, który jeździ na wystawy? Przede wszystkim wśród psów wystawowych dominuje długa sierść. Yorki to z natury psy długowłose, dlatego często oceniane są właśnie przez ten aspekt. Okrywa psów wystawowych najczęściej jest tylko delikatnie przycinana, jedynie przy uszach skraca się ją bardziej. Po taką fryzurę i profesjonalną pielęgnację yorka warto udać się do salonu groomerskiego.

Jak obciąć yorka niewystawowego?

Istnieje kilka sposobów na to, jak obciąć yorka w warunkach domowych. Najprostsze będzie obcięcie włosów na średnią długość. Można zrobić to zwykłą maszynką, jednak pamiętaj, że wtedy pielęgnacja będzie bardziej czasochłonna. W cieplejsze dni sprawdzi się krótka fryzura, wykonywana maszynką z nakładką 9 mm. Jeżeli chcesz samodzielnie obcinać włosy yorkowi, zaopatrz się lepiej w dobrej jakości maszynkę. Zdecydowanie skróci to cały proces i sprawdzi, że będzie on bardziej efektowny.

Pielęgnacja yorka jest bardzo ważna. Szczególnie sierść psa wymaga dużej uwagi właściciela. Odpowiednia fryzura sprawi, że zarówno pies, jak i właściciel będą dumni! Teraz już wiesz wszystko o tym, jak obciąć yorka!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.