W artykule przedstawimy opis rasy oraz jej wady i zalety. Opowiemy również o pochodzeniu Kromfohrländera. Hodowla tych zwierząt ma długą historię, a mimo tego nie są one zbyt popularne. Poznaj je lepiej!

Pochodzenie i historia rasy

Tuż po zakończeniu wojny Ilse Schleifenbaum znalazła wychudzone szczenię. Przygarnęła je i nadała mu imię Peter. Prawdopodobnie był to gryfon bretoński, który dzięki odpowiedniej opiece wyrósł na zdrowego psa. Wkrótce hodowczyni zdecydowała się na skrzyżowanie go z suczką w typie foksteriera o imieniu Fiffi. Część kynologów przypuszcza, że wśród jego przodków znajduje się również Grand griffon vendéen.

Rasa powstała w miejscowości Krom Fohr położonej w okolicach Nadrenii-Westfalii w regionie Siegen. Szczenięta urodzone na skutek romansu gończego z foksterierką cieszyły się dużą popularnością, ale uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1955 roku.

Wygląd i pielęgnacja Kromfohrländera

Średniej wielkości Kromfohrländer waży od 10 do 12 kilogramów, a jego wysokość w kłębie mieści się w przedziale od 38 do 46 centymetrów. Umięśnione kończyny przednie i tylne są średniej długości. Ogon mocny u nasady, zwykle szablasty. Uszy są trójkątne, wysoko osadzone, przylegające do głowy, linia zagięcia ucha leży powyżej sklepienia czaszki. Oczy ma delikatnie ukośne, grzbiet nosa prosty, a szczęka i żuchwa są wyposażone w silne uzębienie.

Ze względu na typ owłosienia wyróżnia się dwa rodzaje rasy, a więc szorstkowłosą i krótkowłosą. Szorstki włos jest dłuższy na klatce piersiowej oraz udach i zwykle osiąga długość 7 cm. Jego pielęgnacja jest prosta, wystarczy regularne szczotkowanie dłuższych włosów.

Jak powinna wyglądać szata rasowego psa? Biała barwa występuje na tułowiu, a znaczenia zwykle są jasno- lub ciemnobrązowe. Łaty lub czaprak mogą przybierać róże rozmiary. Powyżej osadzonych wysoko oczu powinny być one rozmieszczone symetrycznie, rozdzielone białą strzałką.

Doskonały pies rodzinny – charakter i temperament

Dlaczego tak wiele osób wybiera Kromfohrländera? Hodowle tych zwierzaków mają więcej chętnych niż szczeniaków w miocie, ponieważ są one uroczymi towarzyszami. Na ogół przyjazne dla ludzi, chociaż nie przepadają za dziećmi. Psy rasowe mają łagodne usposobienie, w związku z czym doskonale odnajdą się w domach starszych osób. Osobniki posiadające rodowód nie przejawiają agresji i bojaźliwości, mają umiarkowany instynkt łowiecki. Chociaż bez problemu odnajdą się w mieście, uwielbiają psie sporty, takie jak agility czy canicross.

Kromfohrländer – cena szczeniaka

Cena szczeniaka posiadającego wszystkie niezbędne dokumenty zwykle wynosi około 5 tysięcy złotych. Chociaż może się to wydawać dużą kwotą, wcale taką nie jest. Zwierzęta hodowlane muszą przechodzić kosztowne badania, które dają ci gwarancję tego, że maluch nie będzie obarczony żadną chorobą genetyczną.

Przygotowania do zakupu szczeniaka rasy Kromfohrländer

Chcesz kupić Kromfohrländera? Hodowla, którą wybierzesz, musi być dobrze sprawdzona. Nie bój się zadawać pytań. Wymagaj wszystkich dokumentów i osobiście sprawdź warunki, w jakich żyją zwierzęta. Korzystaj jedynie z oferty hodowców znajdujących się w oficjalnym, krajowym spisie. Pamiętaj, długość życia osobników pochodzących z pseudohodowli jest o wiele krótsza, a szczenięta często nie osiągają nawet dorosłego wieku.

Kromfohrländery nie cierpią z powodu chorób charakterystycznych dla rasy, chociaż zdarzają się im zwichnięcia rzepki. Podstawą ich diety powinna być wysokiej jakości karma mięsna wzbogacona warzywami, owocami i naturalnymi olejami.

Czy Kromfohrländer to rasa psów dla ciebie?

To jedna z najbardziej wesołych ras niemieckich psów i z pewnością wniesie do twojego życia wiele radości. Kromi, bo tak pieszczotliwie nazywa się Kromfohrländera, odnajdzie się w większości domów. Uwielbia czułości z człowiekiem i długie spacery, dlatego pokochają go nie tylko domatorzy, ale również aktywni ludzie.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.