Co powoduje zacieki u maltańczyka?

Zacieki u maltańczyka, które utrzymują się dłużej, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Najczęstsze przyczyny to alergia, zakażenie bakteryjne lub grzybicze, a także niewłaściwe żywienie.

Alergia jest dość powszechną przyczyną zacieków u tej rasy psów. Maltańczyki są podatne na alergie żywieniowe, ale także na alergeny występujące w środowisku, np. roztocza kurzu. Reakcja alergiczna prowadzi do stanu zapalnego spojówek, łzawienia i tworzenia się wydzieliny.

Jak rozpoznać zacieki u maltańczyka?

Aby rozpoznać przyczynę zacieków u maltańczyka, należy obserwować objawy oraz zwrócić uwagę na moment ich pojawienia się.

W przypadku alergii zacieki nasilają się sezonowo lub po kontakcie z określonym alergenem. Towarzyszy im nasilone łzawienie i świąd oczu. Zakażenie bakteryjne lub grzybicze objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, a czasami także wyciekiem ropnej wydzieliny. Zacieki spowodowane dietą występują przez cały rok.

Jak leczyć zacieki u maltańczyka?

Leczenie zacieków u maltańczyka zależy od ich przyczyny. W przypadku alergii, należy wyeliminować alergen z otoczenia psa i zastosować leki łagodzące objawy. Przy zakażeniu konieczne jest podanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.

Aby zwalczyć zacieki z dietetycznych przyczyn, należy zmodyfikować dietę psa – wprowadzić karmy eliminacyjne lub hydroizolaty. Ważne jest także regularne przemywanie oczu letnią przegotowaną wodą i stosowanie preparatów nawilżających spojówki.

O czym trzeba pamiętać?

Zacieki u maltańczyka to częsty problem, który może mieć różnorodne podłoże. Aby skutecznie leczyć to schorzenie, należy ustalić jego przyczynę na podstawie objawów i momentu ich wystąpienia. Odpowiednio dobrane leczenie, wsparte pielęgnacją oczu, pozwoli uporać się z uciążliwymi zaciekami.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.