Maltańczyk, nazywany również bichonem maltańskim, to obok yorków wyjątkowo popularny mały piesek, szczególnie chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi. Historia rasy jest długa i ciekawa, a sam piesek ma niezwykłe usposobienie i intrygujący wygląd. W związku z tym zdecydowanie zasługuje na ładne imię, które będzie odzwierciedlać jego cechy – na imię „szyte na miarę”. Jakie imiona dla maltańczyka cieszą się popularnością? O czym pamiętać w trakcie wyboru i czego unikać? Dowiedz się więcej już teraz! 

Imiona dla maltańczyka – krótkie i dźwięczne!

Imiona dla maltańczyka – krótkie i dźwięczne!

Niezależnie od tego, czy poszukujesz imienia dla suczki, czy psa maltańczyka, czy mają to być słodkie imiona dla psa, czy odnoszące się do jego pochodzenia, charakteru lub czegokolwiek innego, pamiętaj o jednej ważnej zasadzie. Zadbaj o to, aby imię było stosunkowo krótkie (najlepiej 2 do 3 sylab) i dźwięczne. Dobrze nadają się imiona dla maltańczyka zawierające głoskę „r”, choć oczywiście nie jest to absolutnie niezbędne. Imię powinno być krótkie, by opiekun mógł je szybko wypowiedzieć, gdy zajdzie konieczność przywołania psa. Wszelkie zdrobnienia mogą utrudniać komunikację opiekuna z psem.

Imiona dla maltańczyka – wybierz oryginalne imię

Imiona dla maltańczyka – wybierz oryginalne imię

Wybór niebanalnego imienia, brzmiącego inaczej niż wszystko inne w otoczeniu, jest niezwykle ważny. Dzięki temu pies będzie reagował na swoje imię, nie będzie go mylił np. z komendami i innymi słowami, których używa się na co dzień. Pamiętaj o tym, że czworonogi nie rozumieją ludzkiej mowy, słyszą określone dźwięki i kojarzą je z konkretnymi sytuacjami. 

Oczywiście możesz nazwać psiaka popularnymi imionami dla piesków, jak np. Mika, Milka, Dyzio, Kajtek, Diego czy Puszek. Jeśli jednak w twojej okolicy są psy o takich imionach, może to prowadzić do rozmaitych nieporozumień. W końcu nie chcesz przypadkowo przywołać psa sąsiada i nie chcesz, aby ktoś obcy wołał twojego podopiecznego.

Imiona dla maltańczyka – wybierz imię, którego nie będziesz się wstydzić

Imiona dla maltańczyka – wybierz imię, którego nie będziesz się wstydzić

Musisz mieć świadomość tego, że imienia psa będziesz używać codziennie, a nawet wielokrotnie w ciągu dnia – w tym również w obecności obcych ludzi, np. podczas spacerów. Zrezygnuj zatem z imion wulgarnych, obraźliwych, ale też śmiesznych, wstydliwych czy z jakiegoś powodu irytujących. Nadawanie psu imienia typowo ludzkiego, jak np. Marcel czy Maja, również jest kiepskim pomysłem – zwłaszcza jeśli dane imię nosi np. dziecko sąsiadów. Lepszym wyborem będzie inspiracja obcojęzyczna, jak np. włoskie imiona dla psa.

Imiona dla maltańczyka – zainspiruj się wyglądem

Imiona dla maltańczyka – zainspiruj się wyglądem

Pies rasy maltańczyk to dostojny, niedużych rozmiarów czworonóg, a jego cechą charakterystyczną jest długa szata w śnieżnobiałym kolorze. Czy wiesz, że Śnieżka czy Śnieżynka to nie jedyny wybór, jaki masz? A może by tak nazwać podopiecznego od barwy umaszczenia sierści, ale w innym języku? Oto ciekawe propozycje:

 • Zuria – słowo to oznacza kolor biały w języku baskijskim. Jest krótkie, ma zaledwie dwie sylaby, głoskę „r” i jest niecodzienne, a do tego brzmi naprawdę ładnie;
 • Blanka – to z kolei kolor biały w języku esperanto;
 • Branco – świetne imię dla psa maltańczyka oznaczające biel w języku galicyjskim i portugalskim;
 • Fari – w taki sposób określany jest kolor biały w języku hausa – jednym z istotniejszych języków afroazjatyckich, używanych m.in. w Nigerii.

To tylko kilka intrygujących przykładów. Jeśli żaden z nich nie przemawia do ciebie, dowiedz się, jak nazywa się kolor biały w innych językach. 

Imiona dla maltańczyka – inne propozycje

Imiona dla maltańczyka – inne propozycje

Maltańczyk to mały pies o wielkim sercu i temperamencie, który z pewnością dostarczy ci mnóstwa inspiracji i pomysłów na imię, które będzie idealnie do niego pasować. Oto inne propozycje, które być może przypadną ci do gustu:

 • Gozo – jedna z archipelagu Wysp Maltańskich;
 • Dingli – od malowniczych klifów o tej samej nazwie, wznoszących się na Malcie;
 • Wardija – od Ras il-Wardija, punicko-rzymskiej świątyni znajdującej się na Gozo;
 • Iberis – odrośliny Iberis sempervivens, czyli ubiorka wiecznie zielonego, kwitnącego na biało;
 • Perun – jedno z naczelnych bóstw słowiańskich;
 • Minnie – bohaterka kreskówek Disneya;
 • Snoopy – piesek z bajki;
 • Gumiś – miś z popularnej bajki.

Jak widzisz, inspiracji i skojarzeń możesz szukać dosłownie wszędzie, także w ulubionych filmach czy bajkach. Poświęcając chwilę, z pewnością znajdziesz naprawdę wyjątkowe imię dla swojego pupila.

Jako świadomy i odpowiedzialny właściciel pamiętaj o tym, że decyzja związana z imieniem dla maltańczyka powinna być wiążąca. Nie możesz nazwać psa kilkoma imionami lub zmieniać psiego imienia regularnie, gdy poprzednie ci się znudzi. Choć istnieje wiele imion dla małych ras, nie musisz wybierać wyłącznie wśród nich. Dobrze się zastanów, zanim ostatecznie nadasz pupilowi imię!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.