Owczarek niemiecki to rasa pracująca, nastawiona przede wszystkim na współpracę z człowiekiem. To sprawia, że teoretycznie tresura owczarka niemieckiego nie powinna przysparzać większych problemów. Pamiętaj jednak, że nadal mowa o żywym stworzeniu. Warto więc wiedzieć, czego unikać podczas szkolenia psa, a jakie zachowania mogą pomóc. Sprawdź, jak wytresować owczarka niemieckiego!

Tresura owczarka niemieckiego – na co zwrócić uwagę?

Na początek warto poznać rodowód owczarków niemieckich. To psy pierwotnie pasterskie, a z czasem wszechstronne czworonogi pracujące. Mogą z powodzeniem stróżować, być psami obronnymi, ale również przejść trening w kierunku ratownictwa. To wszystko sprawia, że szkolenie owczarka niemieckiego opiera się przede wszystkim na założeniach opiekuna, związanych z tym, jaką rolę ma spełniać pies.

Zanim zaczniesz tresować twojego psa, musisz zastanowić się, w jakim kierunku ma pójść trening. Pamiętaj, że warto uczyć każdego psa komend i poleceń niezbędnych na co dzień. Taka tresura owczarka niemieckiego długowłosego czy krótkowłosego nie różni się jednak bardzo od tresury innych psów i zwykle przebiega niejako przy okazji, np. w ramach codziennych spacerów. Co innego sporty kynologiczne – jak nauczyć owczarka niemieckiego np. obrony, warto mieć do pomocy szkołę dla psów z profesjonalnym trenerem.

Czego nie robić podczas szkolenia owczarka?

Owczarek to rasa psów podatna na szkolenie, ale jednocześnie dość miękka. To sprawia, że tresura owczarka niemieckiego powinna przebiegać bez przemocy i metod awersyjnych. Możesz nauczyć psa wszystkiego, zachowując przy tym charakter zabawy jako treningów.

Jak wytresować owczarka niemieckiego na co dzień?

Tresura owczarka niemieckiego na co dzień jest dość prosta. To psy z zasady pewne siebie i towarzyskie, co warto wykorzystać. W przypadku szczeniaków oducza się zwykle niepożądanych zachowań, czyli dba o to, aby pies na przykład nie podgryzał opiekuna czy nie skakał na niego. To absolutne podstawy, które ułatwią życie pod jednym dachem.

Dodatkowo warto tresurę owczarka niemieckiego oprzeć na podstawowych komendach, takich jak np. siad, stój. Możesz też przejść do trudniejszych zabawek i sztuczek, np. turlania. Najpierw jednak skup się na ważniejszych rzeczach jak chodzenie przy nodze, warowanie i spokojne mijanie się z innymi psami.

Jak uczyć psa na co dzień?

Jeśli interesuje cię codzienna tresura psa owczarka niemieckiego, na początek zaopatrz się w saszetkę i psie smakołyki. To pozwoli ci nagradzać psa za pożądane zachowanie czymś więcej niż tylko słowami. Jeśli chcesz uczyć psa komend, zacznij robić to w domu. Tam twój pupil będzie o wiele mniej rozproszony. Pamiętaj, aby psa nauczyć jednej rzeczy i dopiero przejść do drugiej, zwłaszcza jeśli mogą mu się mylić tak jak leżenie i siedzenie.

Nie wymagaj od psa zbyt wiele. Przeczytaj kilka poradników, które są polecane przez nowoczesnych behawiorystów. Pamiętaj, że pies może też mieć zły dzień albo swoje sympatie i antypatie na osiedlu. Jeśli zrobisz, że twój psiak jest żywym stworzeniem o własnych preferencjach, tresura owczarka niemieckiego stanie się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza dla obu stron.

Tresura owczarka niemieckiego a sporty kynologiczne

Profesjonalna tresura owczarka niemieckiego zazwyczaj wiąże się ze sportami kynologicznymi. Psy te doskonale sprawdzają się w obronie sportowej, a także posłuszeństwem sportowym. Do takich treningów trzeba mieć jednak dobre podstawy. Oznacza to, że musisz socjalizować szczenię i nauczyć swojego psa, że może na ciebie liczyć i z tobą współpracować. Warto też znaleźć specjalistę, który wesprze cię w procesie szkoleniowym. Dzięki temu tresura owczarka niemieckiego nie będzie frustrująca dla ciebie i czworonoga.

Owczarek niemiecki kiedyś i dziś

Owczarki niemieckie dla wielu osób ciągle pozostają synonimem psów absolutnie oddanych człowiekowi i niezwykle mądrych. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przecież rasa została ukształtowana w taki sposób, aby jak najbardziej chcieć pracować z człowiekiem. 

Warto jednak zaznaczyć, że współczesne owczarki niemieckie nieco różnią się charakterem od tych, które pamiętamy, chociażby z czasów słynnego Szarika. Oczywiście nadal są to bardzo mądre psy o wielkim potencjale, jednak mają problem z lękliwością i nadpobudliwością. Trzeba więc położyć bardzo duży nacisk nie tylko na samą tresurę owczarka niemieckiego, ale także na socjalizację

Nie bez znaczenia jest wybór psa z odpowiedniej hodowli. W ten sposób znacznie zmniejszać ryzyko trafienia na czworonoga, który jest nadmiernie pobudliwy czy ma wpisane w geny zachowania lękowe i agresywne.

Tresura owczarka niemieckiego powinna być prowadzona w taki sposób, aby wzmacniać pozytywne cechy, a redukować niepożądane. Zanim kupisz psa tej rasy lub adoptujesz osobnika w typie, koniecznie skonsultuj się z dobrym szkoleniowcem, który będzie wiedział dokładnie, w jaki sposób pracować z psem. Zamiast zastanawiać się, nad tym, jak wytresować owczarka niemieckiego, pomyśl o wspólnej pracy bardziej jako o szkoleniu, a nie tresurze. To określenie raczej nie jest już dzisiaj stosowane i budzi zdecydowanie pejoratywne skojarzenia.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.