Golden retriever – kolory. Jakie są dopsuszczalne?

Golden retriever występuje w kilku odmianach kolorystycznych, choć zasadniczo sierść tego psa zawsze utrzymana jest w tonacji kremowej, złotej lub czerwono-złotej. Wyróżnia się dwa typy tej rasy – angielski i amerykański. Ten pierwszy charakteryzuje się jasnym, kremowym umaszczeniem.

Z kolei odmiana amerykańska ma zwykle głęboki, ciemnozłoty kolor sierści. Bez względu na odmianę, dozwolone są wszystkie odcienie złotego i kremowego. Zdecydowanie nieakceptowany jest kolor czerwony, rudy czy mahoniowy. Kilka białych włosów na piersi psa jest dopuszczalne. Pożądany jest czarny nos, choć często bywa on jaśniejszy.

Czy golden retriever może mieć umaszczenie czarne, brązowe lub białe?

Golden retriever, zgodnie ze standardem rasy, zawsze ma sierść w odcieniach kremowym lub złotym. Sporadycznie pojawiają się ogłoszenia o goldenach w kolorze czarnym, brązowym czy białym. Jest to oczywiście niemożliwe. Prawdopodobnie chodzi wtedy o oszustów próbujących sprzedać mieszańce podając je za czystej krwi golden retrievery.

Podsumowując, golden retriever może mieć sierść w bardzo szerokiej gamie odcieni złotego i kremowego. Standard rasy nie określa żadnego koloru jako lepszego czy gorszego. Ważne, aby unikać czerwieni i brązu oraz trzymać się tylko dopuszczalnych kolorów.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.