Golden retriever to jeden z psów użytkowych – oznacza to, że sprawdza się jako idealny towarzysz w służbie człowieka. Jest niezwykle posłuszny, chętnie uczy się nowych rzeczy, a przy okazji ma bardzo łagodny charakter, dlatego też jest idealnym pupilem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że bardzo często możemy spotkać go na terapiach oraz jako towarzysza osób niepełnosprawnych i niewidomych. Aby rzeczywiście mógł spełniać się w tej roli, należy spełnić szereg różnych warunków. Jeśli zamierzasz kupić psa rasy golden retriever, hodowla z polecenia będzie najlepszym wyborem.

Pierwsze hodowle golden retriever

Jako rasa golden retriever został uznany w 1913 roku. Od tamtego czasu staje się coraz popularniejszy – szczeniaki i dorosłe psy często występowały w filmach, telewizji, co jeszcze mocniej napędzało na nie popyt zarówno w Anglii, jak i Stanach Zjednoczonych.

Ogromny wzrost popularności sprawił, że pierwsze hodowle golden retriever nie były dobrze zorganizowane – liczył się niestety tylko zysk. Parowanie zbyt blisko spokrewnionych ze sobą psów doprowadziło do powstania chorób genetycznych.

Choroby genetyczne golden retriever

Pomimo tego, że współcześni hodowcy starają się wyeliminować niektóre ze schorzeń, jakie dotykają golden retrievery, nie jest to proces prosty. Dlatego też, jeśli marzysz o tym psie, możesz spodziewać się:

  • epilepsji;
  • dysplazji stawów biodrowego i łokciowego;
  • PRA, czyli postępującego zaniku siatkówki;
  • zmętnienia soczewki oka.

Szczeniaki goldena należy zatem wybierać odpowiedzialnie – zanim przystąpisz do zakupu, koniecznie zapoznaj się z historią hodowcy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hodowle golden retriever?

Zanim zdecydujesz się na konkretnego szczeniaka – zapoznaj się dokładnie z hodowlą. To nie tylko opinie, jakie znajdziesz w sieci, ale przede wszystkim rodowód, dzięki któremu dużo łatwiej będzie ci poznać historię twojego psa i jego ewentualnych chorób.

Odpowiedzialna hodowla goldenów nie będzie robiła problemów z udzieleniem odpowiedzi – jeśli usłyszysz odmowę, lepiej poszukaj nowej!

Golden retriever – hodowla ZKWP

Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę to fakt, czy hodowla zarejestrowana jest w ZKWP. Golden retriever hodowla ZKWP to nic innego, jak hodowla zatwierdzona przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Jeśli hodowca współpracuje z polskim związkiem kynologicznym, możesz mieć pewność, że to hodowla golden retriever FCI, czyli uznana również przez światowy związek, który dba o odpowiednie warunki rozrodu, a także odpowiedzialnie podchodzi do parowania, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób genetycznych.

Golden retriever – hodowla z drzewem genealogicznym

Kolejnym krokiem jest poznanie rodziców i dziadków twojego przyszłego towarzysza rasy golden retriever. Szczenięta na ogół odznaczają się dobrym zdrowiem, ale historia chorób, jakie występują w jego linii, pozwoli ci na ewentualną diagnozę pupila podczas wizyt kontrolnych.

Hodowca, który odmawia przedstawienia wyników badań rodziców i dziadków pieska, prawdopodobnie nastawiony jest na zysk i nie dobiera odpowiedzialnie par do rozrodu.

Hodowla golden retriever w Internecie

Dobre i odpowiedzialne hodowle golden retriever posiadają swoje strony internetowe. Możesz na nich zapoznać się z historią całej hodowli, ale także poznać rodowód szczeniąt. Bardzo często prezentowane są tam także szczeniaki gotowe do adopcji.

Internet to bardzo cenne źródło informacji o hodowcach! Przeczytaj opinie innych miłośników goldenów: jak współpracowało im się z hodowcą, czy ich szczeniaki cierpią na typowe dla rasy choroby. Tego typu wiadomości znajdziesz przede wszystkim na forach i grupach tematycznych.

Szczeniaki goldena – cena

Szczeniaki goldena kosztują około 3000 zł – to cena za psa ze sprawdzonej hodowli. Jeśli widzisz ogłoszenia, w których kwota ta jest dużo niższa, prawdopodobnie będzie to pseudohodowla, która próbuje pozbyć się psów z chorobami genetycznymi, nieco słabszych.

Cena, jaką należy zapłacić za szczeniaka, powinna być jednym ze znaków ostrzegawczych – dobre hodowle nigdy nie zaniżają ich drastycznie!

Hodowla goldenów białych czy biszkoptowych?

Goldeny występują w wielu umaszczeniach, choć największą popularnością cieszą się białe i biszkoptowe. Tak naprawdę obie hodowle różnią się przede wszystkim pochodzeniem – jasne szczeniaki goldena to potomkowie europejskich linii, natomiast ciemniejsze – amerykańskich.

Obie hodowle golden retriever są zatwierdzone przez FCI, nie różnią się też specjalnie usposobieniem. Choć warto mieć na uwadze, że w każdym miocie są różne szczeniaki – niektóre będą bardziej wycofane, inne odważne – nie jest to jednak zależne od ich umaszczenia.

Pseudohodowle – dlaczego należy je zgłaszać?

W przypadku każdej popularnej rasy zwierząt można trafić na pseudohodowle. To niestety powszechny proceder, który nastawiony jest wyłącznie na zysk. Psy z takich miejsc obarczone są dużymi wadami genetycznymi, nie cieszą się dobrym zdrowiem, ale przede wszystkim – nie są trzymane w odpowiednich warunkach.

Bardzo często narażone są na kary cielesne, źle się je odżywia, co automatycznie sprawia, że wymagają znacznie większej – i droższej – opieki weterynaryjnej. W przypadku, gdy trafisz na pseudohodowlę – zgłoś ją do ZKWP lub do innego towarzystwa, które zajmuje się opieką nad zwierzętami.

Hodowle Golden retriever – wsparcie dla właścicieli psów

Jeśli zdecydujesz się na zakup psa z dobrej hodowli, możesz być pewien, że otrzymasz wskazówki dotyczące prowadzenia, szkolenia, a także żywienia psa. Dobre hodowle golden retriever nastawione są na współpracę z właścicielami swoich podopiecznych – zdarza się, że przygarnięty przez ciebie pupil będzie reproduktorem.

Hodowcy zwierząt rasowych kochają je, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z pupilem możesz się zwrócić do nich o pomoc – doradzą gabinet weterynaryjny, ale również i trenera czy behawiorystę, jeśli sam nie masz pewności, dokąd się zgłosić.

Golden retriever – hodowla. Podsumowanie wiadomości

Golden retriever to bardzo uroczy pies, który ma spore zasługi dla człowieka. Z powodzeniem pracuje w policji, wojsku, ale także służbie medycznej. Jest wspaniałym terapeutą, przewodnikiem i towarzyszem życia. Odnajdzie się zarówno w domu z małymi dziećmi, jak i osobami starszymi.

Ze względu na łagodny charakter psa hodowle golden retriever są bardzo popularne. Jest to też okazja dla wielu pseudohodowców do zarobienia łatwych pieniędzy. Dlatego też tak ważne jest znalezienie dobrej, certyfikowanej hodowli na zakup wymarzonego przyjaciela.

Pamiętaj, że dobry hodowca zawsze odpowie na wszystkie twoje pytania, przedstawi ci historię przodków pupila i nie zatai przed tobą informacji o chorobach genetycznych. Zawsze wybieraj psa świadomie, a jeśli potrzebujesz nieco więcej czasu – nie spiesz się.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)