Zarówno golden retriever, jak i labrador to bardzo popularne rasy psów. Są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi. Wszystko dlatego, że czworonogi te są bardzo łagodne, łatwe w ułożeniu, a przede wszystkim lojalne. Świetnie sprawdzają się też w pracy, zarówno myśliwskiej, jak i byciu psem przewodnikiem. Ile kosztuje golden retriever? Sprawdź!

Ile kosztuje golden retriever?

Przed podjęciem decyzji o zakupie psa warto zapoznać się z jego potrzebami. Golden retriever, choć jest czworonogiem niezwykle łagodnym, nie nadaje się na towarzysza dla wszystkich. Uwielbia nieustanną naukę, ale także ruch na świeżym powietrzu. Jeśli zatem prowadzisz bardziej kanapowy tryb życia zastanów się nad adopcją przedstawiciela innej rasy. Niech to, ile kosztuje golden retriever, nie będzie jedynym wyznacznikiem.

W przypadku zakupu psa rasowego bardzo ważne jest zaznajomienie się z hodowlami, w których dostępny jest golden retriever. Cena z hodowli będzie nieco inna, jeśli zaczniesz interesować się szczeniakiem jeszcze przed zapowiedzią miotu. W przypadku goldenów wybór hodowli jest bardzo duży. Aby uniknąć niespodzianki i nie trafić na pseudohodowlę, warto wiedzieć o kilku rzeczach, w tym – gdzie szukać hodowli.

Najpierw jednak zastanów się, jaki powinien być twój wymarzony psiak – biały, kremowy, a może… czarny? W przypadku jasnego umaszczenia możesz być pewien, że masz do czynienia z prawdziwą, renomowaną hodowlą, która wydaje psy z rodowodem. Jeśli planowałeś zakup czarnego szczeniaka, to wiedz, że nie jest to pies uznany przez Związek Kynologiczny w Polsce. Ile kosztuje golden retriever – szczeniak biały, biszkoptowy lub kremowy? Cena za psa rasowego oscyluje w okolicy 6 000-7 000 zł.

Golden retriever – cena z hodowli

Około 6 000 zł nie jest wygórowaną stawką za szczeniaka tej rasy. Szczególnie, że dobre hodowle zwracają uwagę nie tylko na samo umaszczenie, ale także zdrowie futrzaków. Rasa ta ma duży problem z dysplazją stawów biodrowych, dlatego też renomowane hodowle starają się tak dobierać reproduktorów, aby nie wzmacniać tego genetycznego schorzenia, a wręcz je niwelować.

Na to, ile kosztuje golden retriever, wpływają przodkowie szczeniaka. Im bardziej są utytułowani, tym więcej kosztuje rasa psa golden retriever. Cena potrafi wzrosnąć nawet dwukrotnie, gdy rodzicami są wielokrotni czempioni. 

Właściciele renomowanych hodowli zapewniają także pomoc podczas adaptacji psa w nowym otoczeniu oraz roztaczają nad szczeniakami opiekę medyczną. W przypadku ewentualnych problemów z psiakiem służą też radą i pomocą. To bardzo ważne dla niedoświadczonych psich opiekunów.

Golden retriever – koszt utrzymania

Jeśli chodzi o utrzymanie golden retrievera, koszt ostateczny zależy od kilku czynników. Jednym z podstawowych jest przeznaczenie psa. Jeśli ma to być pies poszukiwawczy, to oczywiście wymaga odpowiedniego szkolenia. Jest ono znacznie droższe niż popularne psie przedszkole.

Na to, ile kosztuje golden retriever, wpływa też opieka weterynaryjna. W zależności od wieku zwierzęcia, a także chorób, z jakimi się zmaga, może kosztować od 100 zł do nawet kilku tysięcy miesięcznie! Wliczają się w to badania, szczepienia oraz zabiegi, które podnoszą komfort życia psa.

Niezwykle ważne, szczególnie dla młodych psów, są też szkolenia. Stanowią wsparcie w adaptacji w nowym miejscu. Pozwalają też oswoić psa z otaczającym światem. Golden retriever uwielbia także sporty, dlatego warto włączyć je do codziennej, psiej rozrywki. Na to, ile kosztuje golden retriever, wpływ może mieć też jego pochodzenie z linii sportowej. Cena za golden retrievera nie powinna być decydująca w przypadku decyzji o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela. To rasa psów, która, choć jest niezwykle kochana i lojalna, wymaga także poświęcenia czasu i regularnego szkolenia. To zdecydowanie generuje koszty, na które przyszły właściciel powinien być gotowy. Trudno jednak przejść obok goldenów obojętnie – bo któż nie zakochałby się w ich uroczym wyglądzie? W takim przypadku to, ile kosztuje golden retriever, schodzi na dalszy plan.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)