Razbory galaxy, nazywane także niebiańskimi danio perłowymi, należą do rodziny karpiowatych. Te stworzenia charakteryzują się bardzo niewielkimi rozmiarami i wyjątkowo ładnym ubarwieniem. To przede wszystkim wygląd sprawia, że razbory galaxy są chętnie kupowane przez wielu akwarystów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pochodzeniu i wyglądzie tego gatunku danio oraz o warunkach, jakie należy zapewnić razborom, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Występowanie razbory galaxy

razbory galaxy - występowanie

Niebiańskie danio perłowe w naturze występują głównie w południowo-wschodniej Azji, w płytkich stawach i na mokradłach ciągnących się wzdłuż Saluin (rzeka płynąca przez Chiny i Myanmę) oraz w jeziorze Inle (Mjanma).

Rybka została znaleziona w 2006 roku przez tajlandzkiego ichtiologa. Odkryty przez niego gatunek, ze względu na swoje piękne ubarwienie, został w ciągu kilku miesięcy niemal zupełnie odłowiony ze zbiornika. Potem jednak ich eksport został zakazany, a dzięki odnalezieniu innych populacji oraz rozmnażaniu komercyjnemu gatunek nie wyginął w naturze.

Obecnie razbory galaxy należą do popularnych rybek akwariowych. Hodowców przyciąga zarówno ich piękny wygląd, jak i stosunkowa łatwość pielęgnacji.

Wygląd danio perłowych

Razbory galaxy charakteryzują się niezwykle miłym dla oka ubarwieniem. Ciało ryb jest jasnoniebieskie z wyjątkiem grzbietu, który ma brązowo-zielony odcień. Samice dodatkowo mają żółto-biały brzuch. Płetwy ryb są pomarańczowe lub czerwone i mają czarny wzorek. Przez przezroczyste pokrywy skrzelowe widoczne są czerwone skrzela. Całe ciało pokryte jest perłowymi kropkami.

Razbory galaxy dorastają do 2,5 cm długości. Samice są raczej krępe, samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione. Kolory jednak bledną pod wpływem stresu i wtedy trudno jest określić płeć ryb. Rybki najłatwiej odróżnić po kropce za płetwą odbytową – u samców jest ona bardzo słabo widoczna.

Charakter niebiańskich danio perłowych

razbory galaxy - charakter

Razbory galaxy są bardzo aktywnymi i ciekawskimi rybami. W związku z tym potrzebują dużo miejsca, aby móc się swobodnie poruszać i nie przeszkadzać sobie wzajemnie – w przeciwnym razie będą zestresowane, a to może prowadzić do konfliktów między osobnikami.

Razbory galaxy należą do towarzyskich, ale jednocześnie terytorialnych stworzeń. Często ustalają między sobą hierarchię, chociaż przeważnie odbywa się to w sposób nieagresywny. Umieszczenie razbor w zbyt małym akwarium może jednak skutkować wzajemnym podgryzaniem się ryb, co szybko będzie widoczne po ich postrzępionych płetwach. Szczególnie skłonne do rywalizowania są dojrzałe płciowo samce. Przejawia się to najpierw prezentowaniem swojego ubarwienia, a następnie, jeżeli żaden samiec się nie „podda”, uderzaniem się bokami – wówczas słabszy osobnik najczęściej zostaje przepędzony.

Razbory galaxy – pielęgnacja ryb

Aby ryby były zdrowe i dobrze się czuły w akwarium, należy im stworzyć warunki optymalne dla gatunku. Ważne jest nie tylko właściwe żywienie razbor i wymiary akwarium, ale także wyposażenie zbiornika, parametry wody i to, jakie gatunki ryb będą towarzyszyć naszym danio.

Żywienie – czym karmić danio perłowe?

Dieta rybek danio w naturze zawiera:

  • algi;
  • plankton;
  • bezkręgowce.

Jak odpowiednio żywić danio perłowe? Przy wyborze karmy trzeba mieć na uwadze, że razbory galaxy najchętniej jedzą pokarm, który znajduje się na dnie lub w toni wodnej, niekoniecznie natomiast lubią, gdy jedzenie dryfuje po powierzchni wody. W przypadku ryb w akwarium warto podawać im suchy pokarm, który będzie powoli opadał na dno, a nie pływał po tafli. Oprócz tego razbory galaxy chętnie jedzą dafnie, wodzienie i różne mniejsze skorupiaki zarówno żywe, jak i mrożone.

Akwarium dla danio perłowych

Wymiary zbiornika

Razbory galaxy nie należą do dużych rybek. Mimo to akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 30 litrów i 60–70 cm długości, a w przypadku większej ławicy rybek nawet i więcej. Ma to związek z dużą ruchliwością danio perłowych. Ponadto wymagane wyposażenie akwarium zajmuje sporo miejsca, a w przypadku takich ryb, jak razbory galaxy konieczne jest zachowanie pewnej wolnej przestrzeni, aby mogły swobodnie pływać.

Wyposażenie akwarium

Co powinno się znaleźć w akwarium? Przede wszystkim warto wiedzieć, że razbory galaxy lubią gęstą roślinność. Najlepiej, aby zbiornik został obsadzony ich dużą ilością, a szczególnie ważne są okazy pływające. Zacienianie przez nie akwarium nie jest problemem, a wręcz przeciwnie – rybki razbory dobrze się czują w środowisku nieco ciemniejszym.

Oprócz tego warto wyposażyć akwarium w różne kryjówki, w których danio perłowe będą mogły się chować. Sprawdzi się to szczególnie w pierwszych dniach pobytu w nowym środowisku, kiedy razbory galaxy mogą być przestraszone.

Należy także pamiętać, aby w zbiorniku zamontować dobrej jakości filtr. Razbory galaxy należą do rybek bardzo wrażliwych. W przypadku kiepskiej filtracji mogą stać się otępiałe i odmawiać jedzenia.

Parametry wody w akwarium

W naturalnym środowisku danio woda ma odczyn lekko zasadowy – pH 7,3. W akwarium rybki powinny mieć zapewnioną wodę średnio twardą, w zakresie 6,5–7,5 pH. Ważna jest też temperatura wody, która powinna wynosić od 22 do 27 stopni Celsjusza.

Razbory galaxy źle reagują na wysokie stężenie azotanów. Woda powinna być podmieniana dość często, odpowiednio filtrowana, a ponadto należy unikać gwałtownych zmian parametrów.

Towarzystwo innych zwierząt

Z jakimi innymi stworzeniami razbory galaxy mogą dzielić zbiornik? Okazuje się, że najlepiej czują się w towarzystwie ryb tego samego gatunku, w grupach liczących po 10–15 osobników. Jeżeli jednak chcesz wprowadzić do akwarium inne rybki, pamiętaj, aby były to gatunki o podobnych upodobaniach co do pH wody, temperatury i roślinności. Nie powinny być agresywne – chociaż razbory galaxy są terytorialne, to w walce z większymi i bardziej zaczepnymi gatunkami nie mają szans.

Choroby razbor galaxy

razbory galaxy - choroby

Tak samo jak u innych ryb, także u razbor galaxy zdarzają się różne schorzenia. Mogą występować między innymi:

  • grzybice; 
  • infekcje bakteryjne (np. puchlina wodna);
  • pasożyty (np. mikrosporidioza).

Częstym powodem chorób ryb jest ich nieprawidłowe żywienie. Częstotliwość karmienia i jakość pożywienia ma zatem bardzo duży wpływ na dobrostan danio i nie warto lekceważyć tej kwestii.

Często zdarza się, że choroby wynikają z krzyżowania poszczególnych osobników w zbyt małej puli genetycznej. W przypadku zakupu danio w hodowli, warto upewnić się, czy nie miało to miejsca.

Dobrze mieć świadomość, że wiedza weterynaryjna w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Specjaliści coraz więcej wiedzą także o chorobach ryb oraz potrafią je skutecznie leczyć. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z twoimi razborami galaxy możesz spróbować znaleźć weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt akwariowych.

Razbory galaxy – rozmnażanie

Osoby, które chcą rozmnożyć razbory galaxy, na pewno ucieszy informacja, że jest to bardzo łatwe, o ile ryby mają zapewnione odpowiednie warunki.

Jak zapewnić warunki do rozmnażania?

Często zdarza się, że razbory galaxy rozmnażają się w akwarium, w którym mieszkają na co dzień, jednak kiedy chcemy uzyskać więcej narybku, tarlaki warto przenieść do oddzielnego zbiornika. W akwarium do rozmnażania należy umieścić kępki mchu i niewielki filtr, a do zbiornika wpuścić parę razbor. Specjaliści radzą, aby wybrać jak najładniej ubarwionego samca i dużą samicę. Tarło odbywa się najczęściej nad ranem, a więc rybki należy wpuścić późnym wieczorem. Samica w trakcie tarła uwalnia około 30 jajeczek, które są zapładniane przez samca. Tuż po odbytym tarle należy przenieść rodziców do innego zbiornika, ponieważ razbory mogą zjadać ikrę.

Jak odpowiednio zadbać o narybek?

Wylęg powinien nastąpić po ok. 2 do 5 dni. Po kilku kolejnych dniach narybek może już pływać. Na początku należy podawać bardzo drobny pokarm (proszek lub płyn), a dopiero po pewnym czasie można zacząć podawać młodym larwy (np. artemii lub nicienie mikro). Rybki dojrzewają po około 10 tygodniach, natomiast po 12. tygodniu pojawia się u nich wzór.

Cena razbor galaxy

razbory galaxy - cena

Cena razbory galaxy nie należy do wygórowanych – przeważnie wynosi od 2 do 7 zł za osobnika. Przed zakupem warto oczywiście upewnić się, że ryba jest zdrowa, aby nie przeniosła potencjalnego schorzenia na inne zwierzęta znajdujące się w akwarium.

Bajecznie kolorowe razbory galaxy mogą stać się wspaniałą ozdobą twojego domu. Zanim jednak dokonasz zakupu, zapoznaj się z ich zwyczajami i potrzebami pielęgnacyjnymi. 

Źródło zdjęcia: Cassius Chaerea via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)