Dobermany nie mają dobrej opinii – wokół nich narosło wiele stereotypów. Często występowały jako groźne psy w wielu filmach. Podczas obu wojen światowych służyły niemieckiej policji i wojsku. Lepiej jednak inspirować się czym innym, wybierając imiona dla dobermana.

Doberman – bystry elegant

Decydując się na daną rasę psa, warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Doberman, tzw. dobek, z pewnością nie jest bezmyślnym brutalem. Wyhodowany został do obrony przez niemieckiego poborcę podatkowego, Friedricha Dobermanna. Daleko mu jednak do typowego osiłka. Jest wysoki i elegancki, w dodatku szalenie inteligentny. Będąc człowiekiem, z pewnością nosiłby garnitur i zajmował wysokie stanowisko! Jest bardzo oddany swojemu właścicielowi, ale musi on wiedzieć, co robi, szkoląc go. Doberman jest spostrzegawczy, chętnie wykorzystuje słabości opiekuna. Nie nadaje się więc dla niedoświadczonych psiarzy.

Od Redakcji

Przez wiele lat dobermany miały kopiowane uszy i ogon. To sprawiało, że wyglądały na groźniejsze niż często były w rzeczywistości. Dziś proceder ten jest zakazany. W związku z tym dobermany mają zwykle długie ogony i wysoko osadzone, zwisające do przodu uszy.

Sztuka nadawania psich imion

Imię dla psa powinno być łatwe do wymówienia dla właściciela i proste do zapamiętania przez zwierzaka. Najlepiej sprawdzają się nazwy krótkie, maksymalnie trzysylabowe – warto się tego trzymać, wybierając także imiona dla dobermana. Inspiracji można szukać wszędzie – ulubione postaci z książek, filmów czy mitologii sprawdzają się świetnie. Imię może również nawiązywać do cech wyglądu lub charakteru. „Śnieżka” lub „Bezik” raczej nie będzie dobrym wyborem dla psa tej rasy. Chociaż… Zdarza się to bardzo rzadko, ale może być również doberman biały. Nie jest to jednak umaszczenie uznane przez wzorzec.

Imię psa wizytówką właściciela

Choć imię ma przede wszystkim podobać się tobie jako właścicielowi, nie wybieraj ekstrawaganckiej, pretensjonalnej czy wręcz prześmiewczej nazwy swojemu psu. Nie możesz wstydzić się go wołać na ulicy lub podczas treningu! „Brutal” to słaby wybór dla dobrze wychowanego psiaka tej rasy. Dobek jest zwierzakiem całkiem wesołym, delikatnym i przyjaznym, jeśli nie czuje zagrożenia. Ten elegancki, mądry pies nie musi wcale nosić nazwy kojarzącej się z półświatkiem!

Eleganckie imiona dla dobermana

Jak nazwać tego niezwykłego, przykuwającego wzrok psa? Możesz zainspirować się kulturą Niemiec – kraju pochodzenia rasy. Niemieckobrzmiące słowa nie muszą brzmieć nieładnie! Imiona takie jak Heban (niemieckie piwo), Lotar, Umlaut lub Hesja (dla suczki) są krótkie, a jednocześnie oryginalne. Inne propozycje to np.:

  • Werter;
  • Bismarck;
  • Brahms;
  • Lotta;
  • Nena;
  • Oda.

Brakuje ci pomysłów na ładne imiona dla dobermana? Kultura niemiecka to nieskończone źródło inspiracji! Pamiętaj jednak o tym, że nazwa musi być funkcjonalna! Nie nazywaj swojego szczeniaczka od postaci z anegdoty Tuwima – Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter. Chyba że miałby mieć tak na imię tylko w metryce.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.