Alpaki to niesamowicie urocze zwierzęta! Początkowo ich hodowle nastawione były na pozyskiwanie wyjątkowej wełny. Z czasem okazało się, że zwierzęta te są także świetną atrakcją turystyczną. Alpaki to również terapeuci – wynika to z ich bardzo łagodnego charakteru, a także kontaktu, jaki są w stanie nawiązać z człowiekiem.

Wykorzystanie w zooterapii sprawiło, że popularność gatunku jeszcze bardziej wzrosła. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że każdy posiadacz gospodarstwa domowego pragnie mieć w nim alpakę. Ile kosztuje alpaka i od czego zależy jej koszt? Czy łatwo ją utrzymać i zapewnić odpowiednie warunki? Sprawdź!

Ile kosztuje alpaka?

ile kosztuje alpaka dziecko z alpaką

Cena alpak w Polsce nie jest najniższa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wciąż nie ma aż tak wielu hodowli, które wyprzedają swoje nadwyżki. Ostateczny koszt zakupu tego zwierzaka zależy też od wielu czynników, takich jak:

  • to, czy dokupujesz tylko alpakę do stada, czy zaczynasz je tworzyć od zera;
  • rasa;
  • kolor;
  • rodzaj wełny;
  • wiek.

Ile kosztuje alpaka? Cena za sztukę to około 7 000 zł. Najdroższe będzie samica, która ma już za sobą pierwszą ciążę – ich cena może wynosić nawet powyżej 10 000 zł. Pamiętaj, że dotyczy dwóch najpopularniejszych ras w Polsce, czyli suri oraz huacaya.

Ceny alpak z zagranicy

ile kosztuje alpaka alpaka patrzy przed siebie

Jeśli myślisz, że to, ile kosztuje alpaka w Polsce, stanowi dużą kwotę – nie sprowadzaj zwierzęcia z zagranicy. O wiele więcej kosztuje bowiem kupiona w Chile alpaka. Cena w tym przypadku jest zależna m.in. od rasy czy hodowli.

Wybór umaszczenia zwierzaków jest znacznie szerszy, bowiem tak naprawdę dostępne są wszystkie rodzaje futra! W takim wypadku za zwierzę będziesz musiał zapłacić nawet 50 000 zł. Pamiętaj, że musisz też opłacić transport.

Taki koszt warto ponieść, jeśli zamierzasz założyć własną hodowlę. Nietuzinkowe ubarwienie zwierzaka może być sposobem na rozpowszechnienie go w kraju. W rezultacie i zarobek tak z wełny, jak i z nadwyżek hodowlanych będzie wyższy.

Hodowla alpak – cena za stado

ile kosztuje alpaka różne kolory umaszczenia alpak

Jeśli myślisz o założeniu własnej hodowli, powinieneś wiedzieć, że alpaki to zwierzęta stadne. Renomowani hodowcy w Polsce rzadko sprzedają pojedyncze sztuki, chyba że zwierzak ma dołączyć do już istniejącego stada. Najczęściej, aby doszło do transakcji, należy zdecydować się na kupno minimum trzech alpak. To, ile kosztuje alpaka, jest wówczas ważne dla budżetu.

Jak możesz obniżyć koszt związany z zakupem alpaki? Cena zwierzęcia będzie niższa w przypadku osobników kastrowanych. Uważaj jednak na podejrzanych handlarzy, którzy usiłują tanio sprzedać zwierze. Cena zwierzęcia poniżej normy najczęściej oznacza, że wymaga ono dodatkowego wkładu finansowego lub nie może przyczynić się do rozrostu stada. 

Jeżeli zwierzę ma być jedynie atrakcją turystyczną w gospodarstwie, to zakup alpaki niezdolnej do reprodukcji jest dobrym wyborem. Nie musisz martwić się o ewentualną sprzedaż nadwyżki hodowlanej, a kontakt z niesamowitym zwierzęciem masz na wyciągnięcie ręki.

Ile kosztuje utrzymanie alpak w Polsce?

ile kosztuje alpaka kremowa alpaka

Na tle tego, ile kosztuje alpaka, jej utrzymanie nie jest kosztowne. To zwierzę roślinożerne i, podobnie jak krowa czy koza, najlepiej czuje się na pastwiskach. Jeżeli masz już zabudowania gospodarskie, nie musisz obawiać się budowy nowego lokum.

Pomimo że to zwierzę pochodzące z Ameryki Południowej, bardzo dobrze znosi polską zimę, dzięki wyjątkowo ciepłej wełnie, która chroni je przed mrozem.

Żywienie alpaki

Niezbędne jest jednak odpowiednie żywienie. O ile wiosną i latem bez problemu alpaki znajdą je na łąkach, o tyle zimą ważna jest także suplementacja. Warto posiłkować się tu paszą dla wielbłądów, która zawiera odpowiednie mikroelementy. 

Alpaka – ile kosztuje weterynarz?

Na to, ile kosztuje alpaka, składa się też profilaktyka zdrowotna. Na szczęście, alpaki są dość odpornymi zwierzętami. Kontakt z renomowanym hodowcą, który pomoże ci dobrać osobniki do stada, będzie niezwykle pomocny także i w tym kontekście. Skieruje cię on do odpowiedniego lekarza weterynarii, który doskonale zna potrzeby tych egzotycznych zwierząt.

Urocze alpaki na dobre zagościły w polskim krajobrazie. Są nie tylko pożytecznymi zwierzętami gospodarskimi, ale też i cudownymi towarzyszami, które wprowadzą ogromną dawkę optymizmu do każdego domu. Ich miękkie futro sprawia, że będziesz chciał się do nich cały czas przytulać!

Wiesz, ile kosztuje alpaka i jej utrzymanie. Zanim zdecydujesz się na stado, sprawdź, czy będzie cię na nie stać.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)