Naturalnym środowiskiem alpak są amerykańskie Andy (4000 m n.p.m.). Na tych górskich terenach występuje niemal wyłącznie roślinność pustynna. Czy to, co jedzą alpaki w hodowlach, jest dobrym zamiennikiem tego pożywienia? Musisz wiedzieć, że ich pokarm w górach jest niskokaloryczny. Czy w europejskich warunkach alpaka będzie zwierzakiem bardziej wybrednym? Dlaczego warto nieco urozmaicić dietę zwierząt? Czy są alpakowe przysmaki, które trzeba podawać z większą ostrożnością? Na te pytania poznasz odpowiedź po lekturze tekstu. Czytaj więcej już teraz!

Co jedzą alpaki?

Podstawa diety alpak to siano, które wraz z trawą pastwiskową jest bazą dobrze zbilansowanej diety. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie potrzebują pochłaniać zbyt wielu kalorii. Nie oznacza to jednak, że jedzenie, które im podasz może być stęchłe lub spleśniałe. Pamiętaj, że równie istotna, jak siano i trawa, jest woda. Alpaki powinny mieć do niej stały dostęp, aby mogły zaspokoić pragnienie. 

Co jedzą alpaki? Karmę też mogą polubić!

Co jedzą alpaki oprócz trawy i siana? Jeśli chcesz dostarczyć zwierzakom więcej składników odżywczych, możesz podawać im karmy. Propozycją, którą warto rozważyć, są suplementy:

  • Alpamin;
  • Alprofos.

Pierwszy produkt zapewni zwierzętom płodność, dobry stan okrywy włosowej, odporność i witalność. Drugi suplement pozwoli ustabilizować odpowiedni poziom białka. Jego stosowanie jest zalecane zimą, a także podczas ciąży alpaki i w okresie karmienia. 

Czy alpaki mogą jeść coś słodkiego?

Ludzie przepadają za słodyczami, ale czy można podawać je również zwierzakom? Tego, co jedzą alpaki, nie można określić oczywiście mianem ludzkich przekąsek. Jedynymi produktami, które sprawdzą się w roli „deseru” dla tych zwierząt, są:

  • marchewki;
  • wysłodki buraczane.

Marchewki i wysłodki buraczane dla alpak

Czas teraz odpowiedzieć, na pytanie, w jakiej postaci podawać zwierzakom te słodkie przysmaki. Marchewki powinny być starte, aby nie doszło do zadławienia. Dlaczego warto włączyć je do diety alapak? Obecność karotenu i witamin pozytywnie wpływa na zdrowie tych zwierząt, dlatego szczególnie w czasie zimy powinny jeść marchewkę. Bardzo dobrym źródłem energii mogą być również wysłodki buraczane. To, ile ich podasz, dostosuj do wagi swojego podopiecznego. W przeciwnym razie może dojść do groźnego zatrucia, które w skrajnych wypadkach będzie wiązało się nawet z poważnymi chorobami.
Znasz już odpowiedź na pytanie, co jedzą alpaki. Dostarczanie im siana i trawy nie powinno być większym wyzwaniem. Jeśli chcesz nieco urozmaicić dietę tych zwierzaków, możesz także zdecydować się na karmy. Suplementy zawierają bowiem cenne wartości odżywcze i pozytywnie wpływają na zdrowie zwierzaków, a nawet na ich wygląd. Dobroczynne działanie ma również marchew, dlatego taki deser również warto włączyć do jadłospisu alpaki. Musisz jedynie trochę bardziej uważać z wysłodkami buraczanymi. Podawaj je w rozsądnych porcjach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi. Nie można zapominać także o wodzie, do której zwierzę powinno mieć stały dostęp. Jeżeli chcesz rozpocząć hodowlę alpak, masz już podstawową wiedzę o ich diecie!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.