Wybór klatki dla świnki morskiej jest bardzo istotny. Badania nad gryzoniami dowiodły, że zbyt mała przestrzeń wpływa na wzmożone wydzielanie się kortyzolu, czyli hormonu stresu. To z kolei prowadzi do zaburzeń psychicznych i chorób odstresowych. Na szczęście, coraz więcej opiekunów rozumie, że gryzoniom potrzebna jest odpowiednia przestrzeń do mieszkania i klatka dla świnki morskiej musi spełniać wymagania zwierzaka. Sprawdź, jak ją przygotować. Czy dasz zrobić radę samodzielnie? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

Świnka morska – klatka czy akwarium?

Przed tym pytaniem staje wielu nowych opiekunów świnek morskich. Odpowiedź na nie jest jednak bardzo prosta – tylko klatka. Kawie domowe to spore gryzonie, które oddają dużo moczu. W akwarium cyrkulacja powietrza jest zaburzona, więc zwierzak praktycznie cały czas oddycha jego oparami. Wybieraj więc klatkę dla świnki morskiej z odpowiednim rozstawieniem drutów. 

klatka dla świnki morskiej

Klatka dla dwóch świnek morskich – jaki rozmiar?

Świnki morskie jako zwierzęta stadne trzeba trzymać wyłącznie w parach. Kupiona lub stworzona przez ciebie klatka musi być zatem dostosowana do potrzeb dwóch zwierzaków. Pamiętaj, żeby wybierać taką o orientacji poziomej, ponieważ świnki się nie wspinają (ich kręgosłup nie jest do tego przystosowany). Najważniejsza jest odpowiednia wielkość klatki w podstawie. 

Klatka dla świnki morskiej 80 cm

Popularna wersja klatki dla świnek morskich to tak zwana „osiemdziesiątka”. Można jednak z góry uznać ją za zdecydowanie za małą. Dobrze sprawdzi się w roli „chorobówki” lub izolatki. Będzie także akceptowalna jako dom dla kawii, która z jakichś powodów musi przebywać sama. Zdecydowanie nie nadaje się jednak na stały dom dla jednego zwierzaka, a tym bardziej dla dwóch świnek. 

Klatka dla świnki morskiej 100 cm

Jeszcze do niedawna polskie fundacje i hodowle rekomendowały setkę jako klatkowe minimum dla dwóch osobników. Obecnie jednak coraz częściej bierze się pod uwagę standardy zachodnie (szczególnie niemieckie) i taką klatkę uznaje się za zbyt małą. W ostateczności może być wystarczająca dla dwóch samiczek. 

Klatka dla świnki morskiej 120 cm

Czy klatka dla świnki morskiej 120 cm będzie już wystarczająco duża? Tak! To optymalna wielkość klatki dla dwóch świnek. Trzeba jednak pamiętać, że dwa dominujące samce mogą potrzebować jeszcze większej powierzchni do życia. Zazwyczaj jednak sto dwudziestka wystarcza. 

Klatka modułowa dla świnki morskiej

Alternatywą dla klasycznych klatek jest wersja modułowa. Tworzą ją kratki, które można ze sobą łączyć. W ten sposób możesz stworzyć klatkę dla świnki morskiej:

  • dopasowaną do kształtu pokoju;
  • o nieregularnym kształcie;
  • z pięterkiem czy antresolą do spania.
klatka dla świnki morskiej

Kratki znajdziesz w sklepach internetowych. Można kupić je luzem lub już skomponowane w klatkę, razem z jej dnem. Kuwetę do klatki modułowej najlepiej wykonać z dostępnego w sklepach budowlanych polipropylenu kanalikowego. 

Klatka dla świnki morskiej – jak zrobić ją samodzielnie?

Klatkę dla świnek morskich możesz zrobić także własnymi rękoma. Wiele osób decyduje się na tak zwane woliery, najczęściej wykonane z impregnowanego drewna. To pracochłonne, ale możesz dopasować wszystko do swoich wymagań i oczywiście do potrzeb zwierzaka.

Zanim stworzysz albo zamówisz ręcznie wykonaną wolierę, koniecznie upewnij się, że jest ona odpowiednio duża i nie ma zbyt stromych schodków na piętro. Możesz puścić wodzę fantazji – stworzyć mnóstwo ciekawych kryjówek, półeczek i miejsc do spędzania czasu. 

Wyposażenie klatki dla kawii, czyli rzeczy dla świnek morskich

Przy tworzeniu klatki dla świnki morskiej musisz brać pod uwagę nie tylko rozmiary, lecz także wyposażenie. Musisz wiedzieć, że kawie z natury unikają otwartych przestrzeni, dlatego nawet bardzo duża, ale pusta klatka nie spełni ich wymagań. Co zatem powinno się w niej znaleźć?

  1. Bardzo ważne są paśniki. Świnki jedzą siano praktycznie cały czas, mają też tendencję do spania w sianku, które uprzednio zasikały. Paśnik jest więc konieczny dla higieny. Możesz zdecydować się na tradycyjne paśniki metalowe, plastikowe lub stworzone z polarowych woreczków. 
  2. W klatce świnki morskiej konieczna będzie także kryjówka. Najlepiej, aby każda ze kawii miała dostęp do swojej własnej, bo w przeciwnym razie zwierzaki mogą walczyć. Masz do wyboru standardowe domki z plastiku lub drewna, jak również polarowe budki lub tunele. Świnki uwielbiają miękkie legowiska, dlatego dobrym rozwiązaniem będą takie, gdzie mogłyby się ukryć
klatka dla świnki morskiej

Klatka dla świnki morskiej powinna być przestronna. Najlepiej zdecydować się na minimum 120 centymetrów długości i 60 centymetrów szerokości. Alternatywą dla standardowych klatek są konstrukcje modułowe lub wykonane samodzielnie woliery. Świnki morskie to niewielkie gryzonie, ale potrzebują miejsca i swobody, ponieważ mowa o lokum dla dwóch zwierzaków. Odpowiednio duża klatka pozwoli im na zabawy i swobodny odpoczynek, więc będą się czuły komfortowo.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.