Jak wspomnieliśmy na początku, jednym z ekologicznych rozwiązań, które zyskuje popularność, jest wermikompost, czyli nawóz biohumusowy. Co jasne, możesz go kupić w sklepie, jednak znacznie lepiej zdecydować się na jego samodzielną produkcję, za pomocą kompostowania.

W jaki sposób możesz to zrobić? Wystarczy założyć hodowlę dżdżownic i odpowiednio wykarmić te zwierzaki.

Jeśli masz taki zamiar, musisz się dowiedzieć, co jedzą dżdżownice, a czego nie powinieneś im podawać. Czy naturalne produkty wystarczą, aby te niewielkie stworzenia prawidłowo się rozwijały i zyskały energię? Czy są też takie, które im zaszkodzą i powinieneś się ich wystrzegać? Na te pytania odpowiadamy w naszym tekście. Poznaj bliżej dietę dżdżownic!

Co jedzą dżdżownice? Dynia to ich przysmak!

co jedzą dżdżownice

Co dżdżownice lubią najbardziej? Odpowiedź jest prosta! Ich ulubione przysmaki są z rodziny dyniowatych. Możesz im więc podawać chociażby:

  • trukwę;
  • arbuza;
  • dynię.

Wszystkie mają wiele cukru, dlatego zapewniają dżdżownicom wystarczająco dużo energii. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że nie brakuje w nich wody. Jej zawartość może nawet przekraczać 90%. Efektem tego może być niemały bałagan w twoim kompostowniku. Jak tego uniknąć? Dodaj do samego pojemnika wiele suchej ściółki, a nic złego się nie stanie! 

Karma dla dżdżownic – to musisz wiedzieć!

Co jedzą dżdżownice poza takimi owocami? Nie brakuje opinii, że karma dla dżdżownic jest zbędna, a naturalny pokarm okazuje się w pełni wystarczający. Zapotrzebowanie na węglowodany jest w pełni zaspokojone dzięki arbuzowi czy dyni, jednak zwierzaki potrzebują też odpowiedniej ilości białka.

Bez niego nie będą rosły tak, jakbyś tego oczekiwał. Jakie karmy dla dżdżownic mają tego składnika pod dostatkiem? Godna polecenia jest np. mieszanina mąki kukurydzianej, białka i kurczaka.

co jedzą dżdżownice

Czy dżdżownice mogą jeść odpadki z warzyw?

Dynie, arbuzy i karmy z zawartością białka to jednak nie wszystko, co lubią te niewielkie zwierzątka. Dżdżownice przepadają bowiem za niemal wszystkimi odpadkami warzywnymi. Co warto im podawać?

To, co jedzą dżdżownice, możesz zebrać choćby podczas przygotowywania obiadu. Powinny im smakować obierki z ziemniaków czy marchwi, a także łodygi kalafiora lub brokułów.

Hodowla dżdżownic. Czego im nie podawać?

Wiesz już, jakie produkty naturalne i dostępne w sklepach będą odpowiednie, jeśli chcesz zajmować się dżdżownicami. Pamiętaj jednak, że nie brakuje także tych, które mogą tym zwierzętom zaszkodzić. To przede wszystkim:

  • wszelkiego rodzaju tłuste jedzenie;
  • odpadki zwierzęce;
  • kości;
  • trujące rośliny.
co jedzą dżdżownice

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że cytrusy, cebula, czosnek czy chleb powinny być w odpowiedni sposób dozowane. Nie zaszkodzą zwierzakom, ale tylko wówczas, gdy będą im podawane w rozsądnych ilościach.

Wiedza o tym, co jedzą dżdżownice, może przydać się zwłaszcza osobom, które chcą pozyskiwać organiczny nawóz biohumusowy. Pamiętaj, że dynie czy arbuzy dostarczą wiele energii zwierzakom, ale dżdżownice potrzebują również białka.

Ten składnik znajdziesz przede wszystkim w odpowiednio zbilansowanych karmach. Małym pupilom możesz podawać również odpadki, ale tylko te roślinne! Pamiętaj, że zwierzęce im szkodzą, podobnie jak tłuste potrawy.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.