Jeśli jesteś początkującym akwarystą, na pewno musisz dowiedzieć się, co jedzą ryby. Osobom nieobeznanym z tematem mogłoby się wydawać, że pokarm dla rybek jest do siebie podobny. Jednak wcale tak nie jest, ponieważ można go znaleźć w różnych formach. Wszystko dlatego, aby określone gatunki lepiej przyswajały pożywienie. Jakie rodzaje pokarmu dla ryb możesz kupić? Przekonaj się, czym powinny odżywiać się rybki akwariowe i w jaki sposób je karmić. Przeczytaj nasz tekst!

Ryby w akwarium – czym powinny się odżywiać?

W sklepach zoologicznych nie brakuje „uniwersalnych” pokarmów, które w rzeczywistości mogą zaszkodzić twoim zwierzątkom. Dlaczego? To, co jedzą ryby, musi być dostosowane do ich sposobu żerowania. Niektóre rybki żyją na dnie, a inne pośród roślinności. Jeszcze inne pływają w toni, są takie, które lubią być tuż pod powierzchnią. Pamiętaj też, że sama karma to nie wszystko. Często ryby oprócz niej powinny dostawać pokarm liofilizowany. Co oznacza ta zagadkowa nazwa? To po prostu larwy owadów i skorupiaków, które są mrożone i umieszczone w próżni. 

Co jedzą ryby? Rodzaje rybiego pokarmu

Czas poznać podstawowe formy pokarmu dla tych zwierząt. Są to:

  • płatki – są najbardziej powszechne i uniwersalne. Najczęściej sprawdzą się w przypadku osobników, które żerują na różnych poziomach akwarium. Dlaczego? Na samym starcie płatki unoszą się na powierzchni, po czym samoistnie opadają aż do dna;
  • tabletki – tę formę pokarmu możesz przykleić do dna lub ścianki akwarium. Tabletki okażą się odpowiednie dla ryb dennych i skorupiaków;
  • granulki – to coś dla ryb żerujących na dnie i w toni wodnej. Zaletą pokarmu w granulkach jest dobra hydrostabilność;
  • pałeczki – przeznaczone są dla zwierząt, które pobierają jedzenie głównie z powierzchni.

Jak poprawnie karmić ryby?

Wiesz już, co jedzą ryby, więc teraz pora poznać zasady ich dokarmiania. Nie możesz bowiem podawać zbyt mało jedzenia, ale nie wolno ich również przekarmić. 

  1. Rybki trzeba dokarmiać dwa razy dziennie.
  2. Karmy musi być tyle, aby ryby były w stanie ją pochłonąć w ciągu 5 minut.
  3. Pokarm, który nie zostanie zjedzony, musi zostać przez ciebie usunięty, aby nie zanieczyszczał zbiornika. 
  4. Bardzo ważne jest również to, aby urozmaicać jadłospis.

Czy karmienie rybek wydaje się trudnym zadaniem? Mamy nadzieję, że nie! Jeśli chcesz sobie ułatwić sprawę jeszcze bardziej, możesz zdecydować się na rybki o podobnych wymaganiach. To sprawi, że rodzaj pokarmu i sposób jego podawania nie będą się różnić.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, co jedzą ryby, nie jest jednoznaczna. Właśnie dlatego przed zakupami w sklepie akwarystycznym musisz poznać sposób żerowania swoich zwierzątek. Wiesz już, że są pokarmy bardziej uniwersalne od innych (płatki), ale niektóre rybki mają określone wymagania i zjedzą swoje rybie przysmaki w formie pałeczek, granulek czy tabletek. Warto mieć na uwadze również zasady karmienia zwierzątek. Musisz karmić rybki dwa razy dziennie i nie podawać im zbyt dużych porcji. Ułatwieniem powinno być hodowanie takich gatunków, które mają podobne upodobania żywieniowe.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.