Wokół żadnego tematu związanego z żywieniem psa nie narosło tyle mitów, co wokół tego dotyczącego podawania kości. Większość osób nie tylko nie wie, czy może je podawać, ale i nie zdaje sobie sprawy, że niewiedza może kosztować psa życie. Czy pies może jeść kości z żeberek? Musisz poznać odpowiedź!

Zasady podawania kości psom

Z zasady pies jest przystosowany do zjadania kości, pod warunkiem, że są to kości mięsne. Dodatkowo zwierzę nie powinno jeść łapczywie i szybko, tylko musi dokładnie gryźć produkty, aby nie doszło do zadławienia.

Wbrew powszechnej opinii również kości drobiowe, np. z kurczaka, nadają się dla psów. Należy jednak zawsze wszystkie kości podawać w formie surowej. Jednak czy pies może jeść kości z żeberek, które mają charakterystyczny kształt? Warto to wiedzieć przed ich podaniem.

Czy pies może jeść kości z żeberek?

Żeberka mogą być wieprzowe lub wołowe. Żadnych nie możesz podawać psu w wersji po obróbce termicznej, czyli np. po gotowaniu, pieczeniu. Resztki z ludzkiego dania nie nadają się dla zwierzaka z uwagi na zawartość przypraw, które są po prostu szkodliwe. 

Czy pies może jeść kości z żeberek surowych wieprzowych i wołowych? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Zawsze muszą to być kości mięsne. Te wieprzowe nie nadają się dla psów z wrażliwym układem pokarmowym, bo są tłuste i mogą powodować biegunkę. Z kolei żeberka wołowe są bardzo długie i twarde. Pies może zjadać je, o ile gryzie kości powoli i podzielisz żeberka na mniejsze części.

Jak widzisz, to, czy pies może jeść kości z żeberek, zależy od kilku kwestii. Jeśli chcesz podać mu resztki ze swojego obiadu, nie rób tego. Gotowane kości mogą z łatwością zaczopować jelita psa, przez co będzie on potrzebował interwencji chirurgicznej.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.