Produkty szkodliwe dla psa mogą wywołać rozstrój żołądka, a nawet zagrozić życiu zwierzaka. Wśród nich wymieniana jest między innymi cebula. Czy pies może jeść cebulę, czy należy się jej wystrzegać? Odpowiedź wydaje się już jasna, ale z czego wynika? Sprawdź już teraz!

Czy pies może jeść cebulę?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy pies może jeść cebulę, odpowiedź jest prosta – nie może i absolutnie nie powinien. Przyczyną jej składnik, czyli tiosiarczan sodu. Dla psa jest on skrajnie niebezpieczny. Powoduje bowiem rozpad krwinek czerwonych. Oznacza to, że zjedzenie już 25 gramów cebuli przez psa o wadze ok. 5 kg może spowodować anemię, która zagraża życiu czworonoga.

Dlaczego jeszcze cebula dla psa jest szkodliwa?

Cebula dla psa jest również zwyczajnie ciężkostrawna. Może powodować:

  • rozstrój żołądka;
  • wymioty;
  • biegunkę, a u dużych psów – nawet skręt żołądka.

Nie należy podawać jej w żadnej formie, również po obróbce termicznej.

Twój pies zjadł cebulę – co musisz zrobić?

Jeśli twój pies zjadł cebulę i nie wiesz, ile konkretnie – udaj się z nim do lekarza weterynarii. Często zatrucie tiosiarczanem sodu nie daje widocznych objawów, dopóki stan psa znacząco się nie pogorszy. Weterynarz wykona niezbędne badania i na ich podstawie pomoże zwierzakowi.

Wiesz już, czy pies może jeść cebulę i będziesz czujny, gdy znajdzie się w jego zasięgu. Zachowaj czujność i nie pozwól, by ją zjadł, aby uniknąć poważnych problemów.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.