Zastanawiasz się, czy pies może jeść masło orzechowe, kiedy za każdym razem próbuje zlizać je z twojej kanapki? Pamiętaj, że same chęci to zbyt mało, aby stwierdzić, czy w diecie czworonoga powinien pojawić się dany produkt. Pies kieruje się głównie smakiem, a nie tym, czy coś jest dla niego zdrowe. Jeśli chcesz wiedzieć, czy psy mogą jeść masło orzechowe, przeczytaj koniecznie nasz tekst!

Czy pies może jeść masło orzechowe w każdej formie?

Masło orzechowe dla psa – podobnie jak to dla człowieka – robione jest zwykle z orzechów ziemnych. Te natomiast są dopuszczalne w diecie czworonoga w ograniczonej ilości. W przeciwnym razie wywołują biegunkę. Na to, czy psy mogą jeść masło orzechowe, wpływa też skład tego smakołyku. To produkt pełen tłuszczów, które sprawiają, że jest bardzo kaloryczny. Z tego powodu nie jest polecany zwierzętom z otyłością.

Masło orzechowe – pies nie może jeść tego z ksylitolem

Czy pies może masło orzechowe, gdy jest szczupły i w dobrej formie fizycznej? Tak, o ile będzie podawane w niedużych porcjach. Co więcej, warto wybrać gotowy produkt dobrej jakości:

  • nie powinien zawierać dodatkowego cukru, a także ksylitolu – ten drugi jest toksyczny dla psów;
  • warto, aby był pozbawiony wszelkich dodatków aromatycznych i smakowych. 

To, czy pies może jeść masło orzechowe, w dużej mierze zależy od jakości produktu i samego psa. Niektóre czworonogi mogą być na masło uczulone. Nigdy nie podawaj zbyt dużej porcji, aby nie doprowadzić do nadwagi u psa.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.