W diecie twojego psa najważniejszą rolę grają składniki odzwierzęce. Mowa na przykład o mięsie i podrobach, które dostarczają białek i tłuszczów o wysokiej strawności i dobrej przyswajalności. Czy pies może jeść żurawinę, która bynajmniej do mięs się nie zalicza? Sprawdź, czy jest równie zdrowa dla czworonogów, jak dla ludzi!

Czy pies może jeść żurawinę?

Żurawina słynie ze swoich właściwości zakwaszających i antybakteryjnych. Właśnie dlatego często jest stosowana przy schorzeniach dolnych dróg moczowych. Zawiera również:

  • witaminy C i E, dzięki czemu stanowi bombę witaminową;
  • karoten;
  • antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. 

Czy pies może jeść żurawinę, skoro jest taka zdrowa? Tak, zdecydowanie!

W jakiej formie podawać psu żurawinę?

W żurawinie nie ma żadnego składnika, który można by uznać za szkodliwy dla psów. Wręcz przeciwnie – jest wiele takich, które wspierają zdrowie czworonoga. Warto podawać te owoce zwłaszcza przy schorzeniach związanych z pęcherzem czy cewką moczową (jako wsparcie dla terapii – po konsultacji z lekarzem weterynarii). Możesz dawać psu żurawinę świeżą i przetworzoną, o ile nie ma dodatków (np. cukru) i nie jest siarkowana.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść żurawinę, jest twierdząca. Owoce te są bardzo wartościowe czworonogów. Wspierają ich odporność i pomagają zwalczyć infekcje. Podawaj je jednak w ograniczonej ilości.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.