W żywieniu psów podstawę stanowią mięso i podroby, które dostarczają przede wszystkim doskonale strawnych białek, a także tłuszczów. Do tego pożądane są również węglowodany z warzyw i owoców. A co z tłuszczami, które każdy z nas codziennie spożywa? Czy pies może jeść masło? Przekonaj się!

Czy pies może jeść masło?

Masło jest pozyskiwane ze skondensowanego mleka krowiego. Oznacza to, że nie powinno pojawiać się w diecie tych psów, które:

  • są uczulone na białko mleka krowiego;
  • mają nietolerancję laktozy. 

A czy pies może jeść masło, jeśli te dolegliwości go nie dotyczą?

Masło jest bardzo tłuste – zawiera nawet około 82% tłuszczu. To oznacza, że okaże się dla niego istną bombą kaloryczną. Co więcej, może zawierać również sól, która nie jest wskazana w żywieniu psów i może na dłuższą metę być szkodliwa. Duża ilość tłuszczu podana naraz może wywołać u czworonoga wymioty i biegunkę.

Czy pies może jeść masło? Czasem warto mu je podać!

Są jednak sytuacje, gdy niewielka ilość masła nie zaszkodzi szczekającemu pupilowi. Mowa na przykład o psach, które mieszkają na zewnątrz zimą. W ich przypadku dodatek masła zwiększy kaloryczność posiłków i sprawi, że zwierzak będzie lepiej chroniony przed niskimi temperaturami. 
Wiesz już, czy pies może jeść masło i w jakiej formie należy je podawać. Składnik ten może grać dość istotną rolę w diecie czworonogów mieszkających na dworze. Możesz go jednak zastąpić o wiele zdrowszym tłuszczem gęsim.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.