Cukinia należy do warzyw sezonowych. Występuje w najróżniejszych rozmiarach i jest jedzona przez ludzi zarówno w wersji surowej, jak i przetworzonej. Czy pies może jeść cukinię, skoro jest ona bezpieczna dla człowieka? Aby poznać odpowiedź, czytaj nasz krótki artykuł.

Czy pies może jeść cukinię?

Warto na początku zauważyć, że na to, czy pies może jeść cukinię, wpływa kwestia jej składu. Zawartość tego warzywa to w aż 90% woda. Oznacza to, że świetnie sprawdzi się jako jej źródło szczególnie w upalny dzień. Cukinia nie zawiera ani w miąższu, ani w skórce żadnych szkodliwych dla psa składników. Jest za to bogata m.in. w witaminę C i może zagościć w jego diecie jako jeden z dodatków.

Jak podawać cukinię swojemu psu?

Jeśli serwujesz swojemu pupilowi surową cukinię, najlepiej zetrzyj ją na tarce. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zadławienia, a przy okazji sprawisz, że zwierzak lepiej strawi warzywo. Czy pies może jeść cukinię po obróbce termicznej? Tak, ale najlepsza będzie:

  • ugotowana na parze;
  • blanszowana. 

W takim przypadku powinieneś ją pokroić, najlepiej na plastry. Nie musisz jej nawet obierać ze skóry!
Cukinia w diecie psa może być atrakcyjnym dodatkiem i cennym źródłem witamin. Wiesz już nie tylko, czy pies może jeść cukinię, lecz również to, w jakiej formie ją podawać. Możesz więc wzbogacić jego jadłospis i zadbać o zdrowie swojego pupila.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.