Pełnia składników odżywczych sprawia, że buraki są chętnie używane nie tylko do przygotowywania barszczu, lecz również – na przykład – smoothie. Czy to, co sprawia, że są tak zdrowe dla człowieka, okazuje się korzystne również dla czworonoga? Sprawdź, czy pies może jeść buraki i w jakiej formie należy je przygotować.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Czy pies może jeść buraki?

Za co cenione są buraki? Przede wszystkim, stanowią cenne źródło witamin i dobroczynnych substancji. Mowa między innymi o:

  • błonniku;
  • potasie;
  • witaminach z grupy B;
  • witaminie C.

To wszystko sprawia, że buraki wydają się idealnym posiłkiem dla psa. Musisz jednak pamiętać, że zawierają również kwas szczawiowy, który – w dużych ilościach – negatywnie wpływa na przyswajanie wapnia i żelaza. Na dłuższą metę może to upośledzać funkcjonowanie dróg moczowych.

W jakiej formie pies może jeść buraki?

Czy pies może jeść buraki, skoro są potencjalnie szkodliwe? Tak, ale w ograniczonych porcjach. Oto nasze wskazówki.

  1. Możesz podawać psu buraki surowe (najlepiej starte, aby były łatwiejsze w strawieniu) albo gotowane w kawałkach. 
  2. Pamiętaj, aby nie podawać warzyw w occie. 
  3. Unikaj buraków przyprawionych, na przykład pozostałych po ugotowanym barszczu.
Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Jak widać, buraki stanowią cenny dodatek do psiej diety, jeśli są podawane w ograniczonej ilości. Jeśli karmisz psa gotowanym jedzeniem, zadbaj również o suplementację – nie powinno jej zabraknąć, jeśli pies ma żyć w zdrowiu. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, czy pies może jeść buraki. Znaczenie ma również sposób, w jaki je podajesz.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.