Pytanie o to, czy zwierzęta widzą duchy, zadawane jest od zarania dziejów. Mistycy i osoby zainteresowane paranormalnymi zjawiskami sądzą, że pupile, podobnie jak małe dzieci, są bardziej otwarci na byty, których dorosły człowiek nie ma możliwości zobaczyć. Czy koty widzą duchy? Postaramy się to rozstrzygnąć. Zanim jednak wezwiesz egzorcystę, koniecznie wyklucz bardziej przyjemne powody osobliwych kocich zachowań. Przeczytaj nasz artykuł!

Czy koty chronią przed duchami?

Na pytanie, czy koty odstraszają złe moce, twierdząco z pewnością odpowiedzieliby starożytni Egipcjanie. Nie od dzisiaj wiadomo, że dawna cywilizacja wyniosła kota domowego na piedestał. W kraju faraonów naprawdę kochano koty i wierzono, że mają one moc chronienia przed złymi duchami.

Czy koty widzą duchy? Sprawdź, jak postrzegano te zwierzęta

Niestety, Europejczycy nie mogą pochwalić się równie dużą dozą empatii względem mruczących przyjaciół. W naszym kręgu kulturowym koty były symbolem nieczystych mocy, zła, rozwiązłości i czarów. Począwszy od VI wieku naszej ery publiczne egzekucje tych zwierząt i pokazy znęcania się nad nimi stanowiły wręcz formę ulicznej rozrywki. 

Robert Darnton, amerykański historyk kultury, opublikował książkę, którą poświęcił m.in. wielkiej masakrze kotów. Przywołał pokazy palenia żywcem setek zwierząt na jednej z paryskich ulic. Miłośnicy kotów skłaniają się więc ku symbolice egipskiej. 

Koty widzą duchy? To nie zawsze jest dobre wytłumaczenie

Dlaczego ludzie zastanawiają się, czy koty widzą duchy? Nie od dzisiaj wiadomo, że te zwierzaki mają tendencję do wodzenia wzrokiem za niewidocznymi rzeczami. Nieraz wpatrują się w jeden punkt. Często zdarza im się także głośno wokalizować w sytuacjach, kiedy pozornie nie ma to żadnego logicznego wytłumaczenia. Właśnie stąd utarte przekonanie, że koty widzą rzeczy, do których nasze zmysły nie mają dostępu.

Czy jednak faktycznie są to duchy? Pozostajemy tutaj nadal w sferze wiary i domysłów. Nauka i medycyna mogą jednak w tej kwestii dorzucić do dyskusji swoje trzy grosze. 

Czy koty widzą duchy? Logiczne wytłumaczenia nielogicznych zachowań

Przede wszystkim, musisz pamiętać, że koty naprawdę widzą więcej niż ludzie. Ich wzrok jest dużo ostrzejszy, a budowa gałki ocznej umożliwia im, chociażby, dostrzeganie promieni UV. Twój kot wpatruje się w puste miejsce na ścianie? Być może widzi tam zagubioną duszę. Bardziej prawdopodobne jednak, że obserwuje plamę moczu, którą wytarłeś kilka tygodni temu i już dawno o niej zapomniałeś. Tego, czy koty widzą duchy, oczywiście jednoznacznie nie stwierdzimy, ale są logiczne wytłumaczenia dziwnych zachowań pupila.

Nietypowe zachowania kota a choroby

Warto także pamiętać, że nadmierne wokalizowanie, wrażenie skonfundowania i zagubienia czy wodzenie wzrokiem za nieistniejącymi obiektami to często objaw:

  • demencji starczej;
  • głuchoty;
  • chorób neurologicznych. 

Czy koty widzą duchy? Pewnej odpowiedzi na to pytanie nie ma i nie będzie. Możesz jednak zadbać o to, aby dokładnie poznać stan zdrowia swojego kota i w razie potrzeby udzielić mu pomocy. Rozmaite kocie zachowania mogą z pozoru wydawać się pozbawione sensu, jednak w istocie mają wiele ewolucyjnych i atawistycznych uzasadnień, które warto zgłębić.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.