Dieta ketogeniczna dla psa a padaczka

Według licznych badań dieta ketogeniczna dla psa to skuteczny sposób na walkę z objawami padaczki u tego czworonoga. Tego rodzaju jadłospis składa się głównie z tłuszczu oraz białka. Z założenie dieta ma wywoływać ketozę będącą jednym ze stanów metabolicznych ssaków. Ciała ketonowe będą służyć za paliwo dla mózgu zwierzaka zastępując glukozę pochodzącą z węglowodanów. Niestety w przypadku psów standardowa dieta ketogeniczna nie przynosi równie dobrych rezultatów jak u ludzi. Dzieje się tak dlatego, że organizmy tych zwierząt są przystosowane do przetrwania dużej ilości czasu bez żadnego jedzenia.

Dieta ketogeniczna dla psa wzbogacona o MCT

Na szczęście naukowcy postanowili zmodyfikować omawiany rodzaj diety i wzbogacić go o MCT. Są to trójglicerydy średniołańcuchowe zawierające dwa lub trzy kwasy tłuszczowe. Wielokrotnie powtarzane badania potwierdziły, że tego rodzaju dieta ketogeniczna dla psa w połączeniu z odpowiednim leczeniem zmniejsza intensywność objawów związanych z padaczką o tych zwierząt. Tłuszcz z trójglicerydami można znaleźć w oleju kokosowym oraz zwyczajnym maśle. Dlatego warto je dołączyć do tradycyjnej diety niskowęglowodanowej. Niestety jadłospis polegający na eliminacji węglowodanów i zwiększeniu roli tłuszczy oraz białka nie sprawdzi się w przypadku każdego psa. U niektórych z tych zwierząt może prowadzić do poważnego obciążenia trzustki. Taka sytuacja może skutkować występowaniem biegunek, wymiotów oraz innych dolegliwości pokarmowych u pupili. Z tego powodu przejście na dietę ketogeniczną musi zostać skonsultowane z weterynarzem. Tylko tego rodzaju specjalista jest w stanie określić czy trzustka danego zwierzęcia da sobie rade ze zwiększoną ilością tłuszczy.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.