Większość rodziców jest przekonana, że mały pies dla dziecka jest najlepszym wyborem. Powitanie nowego członka rodziny jest dla wszystkich sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię.

Nie da się zaprzeczyć, że czworonożny przyjaciel w domu może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Psy są wiernymi towarzyszami, a dziecko już od najmłodszych lat może uczyć się odpowiedzialności, opieki, empatii wobec innych istot. Rodzice, martwiąc się o swoje dzieci, bardzo często wybierają małe rasy, gdyż takie psy nie wymagają dużej przestrzeni, niższe są również koszty ich utrzymania. Poza tym wielu osobom wydaje się, że mniejsze psy mają łagodniejsze usposobienie. Zdecydowanie nie jest to regułą, gdyż dla rodzin z dziećmi świetnie nadają się również większe psy takie jak labrador. Wszystko oczywiście zależy od odpowiedniego wychowania pupila i umiejętności realizowania jego potrzeb. Sprawdź, jaki mały pies dla dziecka będzie dobrym wyborem.

Pies dla dzieci – przemyślana decyzja rodziców

Pies dla dzieci – przemyślana decyzja rodziców

Pies może być wspaniałym towarzyszem. Zwierzaki wnoszą do życia rodzinnego wiele miłości i radości. Jednak planując adopcję psa lub zakup z hodowli, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim pies to nie zabawka. Decyzja o powitaniu nowego członka rodziny powinna być dokładnie przemyślana. Odpowiedzialność za wychowanie psa spoczywa przede wszystkim na rodzicach, dziecko może sprawować opiekę pod czujnym okiem rodziców. Wybierając małego psa dla dziecka, nie można kierować się wyłącznie jego wyglądem. Trzeba wziąć pod uwagę także warunki, w jakich będzie żył. Czworonogi, które uwielbiają wszelkie aktywności, nie będą pasowały do rodziny, która woli spędzać czas na kanapie, oglądając ulubiony film. Szczeniak w domu to ogromny obowiązek, trzeba poświęcić mu swój czas, dlatego nie można podejmować pochopnej decyzji.

Zalety dorastania z pieskiem – miłość i szczęście

Zalety dorastania z psem – obowiązki, miłość i szczęście

Dorastanie z psem ma wiele zalet. Przede wszystkim dziecko uczy się empatii w stosunku do zwierząt. Staje się odpowiedzialne za swojego pupila, musi o niego dbać, pielęgnować go i bawić się z nim. Pies może być prawdziwym przyjacielem dla malucha i pomóc mu się uporać z różnymi problemami emocjonalnymi. Przytulanie i zabawy z psem mogą przynieść ukojenie i spokój, szczególnie w momentach silnego stresu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet mały pies dla dziecka to nie zabawka i warto kontrolować tę relację. To rodzice są odpowiedzialni za psa, a dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w wychowaniu czworonoga.

Mały pies dla dziecka – jakiego czworonoga wybrać?

Mały pies dla dziecka – jaką rasę wybrać?

Wybierając małego psa dla dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę jego usposobienie i stosunek do ludzi. Niektóre psy świetnie odnajdują się w towarzystwie małych dzieci, z kolei inne mogą stać się agresywne przy maluchach. Ogromną kwestię odgrywa oczywiście również wychowanie pupila, jednak wymaga to odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Poznaj najlepsze rasy psów dla rodziny!

Jaka rasa dla dziecka? Cavalier king charles spaniel

Te małe psy wymagają dużej uwagi ze strony swoich właścicieli, bardzo szybko się do nich przywiązują i często nie odstępują ich nawet na krok. Cavalier king charles spaniel to pies zdecydowanie dla osób dysponujących wolnym czasem. Ma przyjazne usposobienie i z pewnością dziecko i pies mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że taki pies znacznie lepiej odnajdzie się w towarzystwie starszych i spokojnych dzieci, ciężko mu będzie się przystosować do hałaśliwych i bardzo aktywnych maluchów.

Jaką rasę wybrać dla maluchów? Yorkshire terrier

Bez wątpienia pies może być najlepszym przyjacielem dziecka. Za idealnego małego psa dla dziecka uważany jest między innymi yorkshire terrier. Malutkie, przyjazne, wesołe i bardzo żywiołowe, mogą towarzyszyć dziecku każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że to charakterne pieski, które wymagają sporo uwagi i bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Jedno jest pewne, york będzie miał wspaniały kontakt z dziećmi.

Duży pies dla małych dzieci – labrador retriever

Duży pies również może być wspaniałym towarzyszem dla dziecka. Na szczególną uwagę zasługuje labrador retriever. To bardzo inteligentne, przyjazne, cierpliwe i spokojne psy. Mimo dużych rozmiarów mogą sprawować rolę przyjaciela i opiekuna zarówno w stosunku do dzieci, jak i dorosłych. Jeśli szukasz psa rodzinnego, to bardzo dobry trop na kompana dla twoich dzieci!

Jak przygotować dziecko na przyjęcie nowego zwierzaka?

Jak przygotować dziecko na przyjęcie nowego zwierzaka?

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Jak wychowywać psa? Właściciel musi być opiekuńczy i odpowiedzialny. Z kolei pies może być wspaniałym przyjacielem dziecka. Pojawia się jednak pytanie, jak przygotować malucha na przyjęcie psa? Po pierwsze dziecko powinno poznać wszystkie obowiązki związane z posiadaniem psa.

Pies potrzebuje odpowiedzialnych właścicieli, którzy będą mogli zadbać o jego bezpieczeństwo i spełnić wszystkie potrzeby. Właśnie dlatego decyzja o powitaniu w domu małego psa dla dziecka powinna być dokładnie przemyślana. Nie wolno kierować się emocjami i zachcianką dziecka. Nie da się jednak zaprzeczyć, że pies może być wspaniałym przyjacielem, a rasy takie jak yorkshire terrier, bichon frise lub buldog francuski mogą świetnie się wpasować w dużą rodzinę z małymi dziećmi!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.