Jako właściciel możesz uważać, że najmądrzejsza rasa psa to ta, którą masz w swoim domu. Z drugiej strony może cię frustrować, że pies nie chce się uczyć. Czy istnieje coś takiego jak obiektywnie najmądrzejsze psy? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre psy są bardzo mądre, lecz po prostu uparte i charakterne. Nie wpływa to jednak na ich poziom inteligencji. Pamiętaj też, że nawet najbardziej inteligentne zwierzęta wymagają odpowiedniego szkolenia.

Najbardziej inteligentne psy – czyli jakie?

najmądrzejsze psy plaża

Przeciętny człowiek ocenia inteligencję psa na podstawie jego reakcji na polecenia. Nie jest to zdrowe podejście do tematu. Jednakże nie ma jeszcze dokładnych badań na temat złożoności inteligencji psów. Na ten moment, najmądrzejsze rasy psów rozumie się jako takie, które szybko uczą się komend i bezbłędnie je wykonują. 

Badacz psychologii psów Stanley Coren, po obszernych badaniach w tym temacie, podzielił psią inteligencję na kilka różnych rodzajów. Są to:

 • inteligencja adaptywna – czyli kreatywna, która odpowiada za wymyślanie nowych rozwiązań;
 • inteligencja pracy – rozumienie i wykonywanie poleceń, czyli ta, którą najłatwiej zmierzyć;
 • inteligencja instynktowna – obejmuje szeroko pojęte wrodzone talenty i umiejętności, które nie były w żaden sposób nabyte;
 • kinetyczna – ruchowa;
 • przestrzenna;
 • interpersonalna – wewnątrz- i międzygatunkowa.

Najmądrzejsze rasy psów – ranking inteligencji psów

najmądrzejsze psy pomost

Mówi się, że psy czują i myślą mniej więcej tak, jak trzyletnie dziecko. W rzeczywistości ciężko porównywać psią inteligencję do ludzkiej. Jest to krzywdzące dla tego gatunku, który przecież człowiekiem nie jest. Mimo to, takie porównanie pozwala określić, jakiego rozumowania można oczekiwać od psa. Aktualnie za najmądrzejsze psy uważa się te, które szybko uczą się nowych komend i rozumieją znaczenie ludzkich słów. Pamiętaj jednak, że właściwie wszystkie psy mają w sobie ogromny potencjał. Kluczem do sukcesu jest dobranie metody szkolenia do ich charakteru.

Najbardziej inteligentne psy według badań behawioralnych to:

 • border collie – według wielu rankingów najinteligentniejsze psy na świecie. Są oddane i posłuszne, ale do wyszkolenia potrzebny jest im też inteligentny właściciel. Pies tej rasy jest bardzo bystry i z łatwością uczy się nowych rzeczy, ale przy tym szybko się nudzi, więc potrzebuje bardzo urozmaiconego treningu i częstych zmian w zabawach;
 • pudel – niech nie zmyli cię jego słodka, będąca tematem żartów fryzura. Pudel to jedna z najmądrzejszych ras świata. Potrafi odróżnić i zrozumieć wiele słów, kojarzy każdą sytuację i szybko potrafi dostosować się do nowych realiów. Bardzo szybko uczy się nowych rzeczy – zarówno zwykłych manier, jak i skomplikowanych sztuczek. Pudle są jednak przy tym dosyć uparte, ale też niezwykle przyjacielskie. Będą świetnymi kompanami dla całej rodziny;
 • owczarek niemiecki – od wielu lat uważa się go za najmądrzejsze psy. Wystarczy spojrzeć na dowolny film lub serial kryminalny, w którym pojawia się psi detektyw – prawie zawsze jest to właśnie ten owczarek. To miano po części zasłużone, lecz po częściowo wzmocnione majestatycznym wyglądem przedstawiciela tej rasy. Owczarek to pies chętnie współpracujący z człowiekiem w pracy węchowej czy obronie. Do jego wyszkolenia potrzeba jednak wiele konsekwencji, zrównoważenia, systematyczności i dyscypliny. Nie wolno robić niczego agresywnie ani na siłę;
 • golden retriever – pocieszny pies, którego można nauczyć praktycznie wszystkiego. Z odpowiednim podejściem, mogą być to naprawdę najbardziej inteligentne psy. W przeciwieństwie do owczarków niemieckich, potrzebują delikatnego podejścia. Przy zbyt ostrym traktowaniu mogą po prostu odmówić współpracy. Musisz postępować z nimi łagodnie, ale stanowczo i systematycznie. Odwdzięczą ci się dużym zapałem do pracy i bezgraniczną ufnością;
 • doberman – najmądrzejsza rasa psa? Z pewnością jedna z tych, które wyróżniają się ogromnym sprytem. Są odważne, temperamentne i silne psychicznie. Nie jest to pies, którego można zostawić samego sobie. Trening powinien być częsty i konsekwentny. Jeśli decydujesz się na tego psa-stróża, będziesz musiał poświęcać mu dużo czasu. Trzeba pracować nad tym, aby utrzymywać z nim dobre relacje – być konsekwentnym i sprawiedliwym. Doberman bardzo szybko się uczy, lecz także złych nawyków.

Najinteligentniejsze psy – wszystko kwestią wychowania

najmądrzejsze psy las

Jeśli twój pies nie znalazł się na powyższej liście, to wcale nie oznacza, że nie jest inteligentny. Nawet najmądrzejsze psy nie zrealizują swojego potencjału bez dobrego wychowania. Co to znaczy? Przede wszystkim trening musi być systematyczny i konsekwentny. Jeśli chcesz, żeby twój pies się rozwijał, musisz poświęcić mu dużo czasu. W gruncie rzeczy rasa też nie gra tu większej roli. Nawet mieszańce i kundelki mają w sobie duży potencjał do nauki.

Bardzo ważna jest też przy tym współpraca pozostałych członków rodziny. Jeśli masz zamiar nauczyć czegoś swojego psa, poinformuj o tym innych domowników. Nawet najmądrzejsze rasy psów nie rozumieją sprzecznych informacji. Może to znacznie spowolnić lub wręcz uniemożliwić naukę. Ważne, aby wszyscy karali i nagradzali te same zachowania. Nagrody są przy tym znacznie bardziej wartościowe. Krzyk, kary i oschłość mogą budzić u psów frustrację, stres, lęk, a nawet agresję.

Z drugiej strony, wychowanie to też nie wszystko. Pies, który reaguje na wyuczone komendy niekoniecznie jest szczególnie inteligentny. Jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo trudny i obszerny temat, który dodatkowo ciężko zbadać. Najważniejsze jest zbudowanie z psem wartościowej relacji opartej na zaufaniu. Z pewnością odwdzięczy ci się za to dozgonną miłością i chęcią współpracy.

najmądrzejsze psy spacer

Według aktualnego podejścia, najmądrzejsze psy to takie, które szybko uczą się nowych komend i słów. Potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, myślą twórczo i kreatywnie, a przy tym są posłuszne człowiekowi. To dosyć duże wymagania. Jednak przy odpowiednim wychowaniu wcale nie tak trudno je spełnić. Przeciętny pies ma inteligencję rozwiniętą na poziomie 2-3 latka. Oznacza to, że możesz nauczyć go wielu różnych rzeczy. Najważniejsze jest dobranie metody szkolenia do predyspozycji i charakteru swojego psa. Z odpowiednim podejściem, najinteligentniejsze psy to po prostu wszystkie psy!

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)