Być może znakowanie psów nie kojarzy ci się zbyt dobrze. W końcu nikt z nas nie chciałby być stale monitorowany i obserwowany. Czipowanie psa nie jest jednak wcale czymś negatywnym. Nie naruszasz w ten sposób jego prywatności. Wręcz przeciwnie – czipowanie zwierząt niesie ze sobą wiele zalet. Wbrew popularnemu wierzeniu, nie jest to zabieg zarezerwowany tylko dla rasowych psów i kotów. To bezpieczna, bezproblemowa i skuteczna metoda oznakowania pupila. Wielu ekspertów uważa, że zaczipowanie psa powinno być obowiązkowe. Dlaczego? 

Chip dla psa – jak jest skonstruowany?

czipowanie psa uśmiech

Chip dla psa nie zawiera nadajnika GPS, który pozwoli zlokalizować zwierzaka z dowolnego miejsca i sytuacji, jak się powszechnie uważa. Jest to malutki układ scalony, który ma w sobie tylko i wyłącznie unikalny kod zwierzęcia – 15-cyfrowy numer, indywidualnie przypisany twojemu pupilowi. Do czego przydaje się ten kod? Dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Zaletą takiego rozwiązania jest jego niezawodność. Chip dla psa nie może się rozładować ani zdezaktywować. Nie potrzebuje baterii ani zewnętrznego zasilania. Raz zamontowany, będzie działać do końca życia twojego pupila – a nawet dłużej. Czipowanie psa to zabieg prosty i jednorazowy.

Urządzenie liczy zaledwie kilka milimetrów. Jego wielkość można porównać do pojedynczego ziarna ryżu. Chip jest pokryty specjalną powłoką, neutralną dla psiego organizmu. Nie powoduje żadnych reakcji alergicznych – stanu zapalnego, świądu, pieczenia i żadnego innego dyskomfortu. Jednocześnie, powłoka chroni też samo urządzenie. Nie przedostają się do niego żadne substancje z organizmu.

Czipowanie psa – na czym polega?

Wiesz już, co to jest chip dla zwierząt. Ale na czym polega czipowanie psa? Czy jest to zabieg bolesny i niekomfortowy? Chip dla psa jest całkowicie niewyczuwalny dla zwierzęcia. Jego zaletą jest też to, że zwierzę nie pozbędzie się go samodzielnie ze swojego ciała. Prawidłowo wykonane czipowanie psa zapobiega przemieszczaniu się urządzenia. Możesz wyczuć je pod skórą jako niewielkie zgrubienie.

Czipowanie psa jest całkowicie bezpieczne. Nie wiążą się z tym żadne powikłania ani reakcje alergiczne. Nie ma żadnych przeciwwskazań do czipowania psów bardzo młodych, schorowanych, ciężarnych, karmiących lub starszych.

Czipowanie psów to zabieg szybki i stosunkowo bezbolesny. Można porównać go do szczepienia lub zwykłego zastrzyku. Wstrzykiwanie czipu nie należy do czynności komfortowych, ale z pewnością nie wymaga stosowania żadnych środków znieczulających. Urządzenie wprowadzane jest pomiędzy łopatki lub z lewej strony szyi zwierzęcia. Zaczipowanie psa trwa bardzo krótko. To jednak nie wszystko. Po nim weterynarz musi jeszcze zarejestrować twojego zwierzaka w odpowiedniej bazie danych.

Zaczipowanie psa – i co dalej?

czipowanie psa husky

Sam mikrotransponder zlokalizowany pod skórą niewiele daje. Owszem, ma on swój unikalny numer, lecz sam w sobie nic on nie oznacza. Trzeba wprowadzić go do odpowiedniej bazy danych. Musisz uważać tu na kilka rzeczy. Przede wszystkim, nie powinien to być mały spis obejmujący niewielki obszar. Wówczas, jeśli pies zgubi się na wczasach w obcym miejscu, chip praktycznie na nic się nie zda.

Czipowanie psa bez wprowadzenia danych do większej, przynajmniej ogólnopolskiej bazy jest właściwie bezużyteczne. Możesz zarejestrować swojego psa w kilku różnych spisach, w tym jednym międzynarodowym, na przykład europejskim. W takiej sytuacji odnajdziesz go nawet jeśli zgubi się podczas urlopu. 

Niektóre spisy wymagają opłaty wstępnej. Nie powinno być to jednak dla ciebie szczególnie dużym obciążeniem, bo zwykle są to małe kwoty. Na pewno nieistotne w porównaniu z bezpieczeństwem i spokojem ducha, które dostajesz w zamian.

Zaczipowane zwierzęta najczęściej znajdują się w bazie safe-animal.eu. Jest to największy tego typu spis w Polsce. Rejestracja tam jest całkowicie bezpłatna. Możesz przy tym wprowadzić swój adres zamieszkania, e-mail, numer telefonu i wszelkie inne informacje, które uważasz, że mogą być potrzebne.

Co daje czipowanie psa?

Skoro chip dla psa nie zawiera nadajnika, który można byłoby namierzyć, to po co właściwie go używać? Czy w takim razie nie wystarczy zwykła obroża z adresem i numerem telefonu do właściciela? Co daje czipowanie psa? Otóż obroża wcale nie zastąpi chipa! Przede wszystkim, można ją po prostu zdjąć lub zgubić. Czipowanie psa jest natomiast trwałe i nieodwracalne.

Jest to zdecydowanie najlepsza forma identyfikacji i lokalizacji psa. Dlaczego? Znakowanie psów daje zdecydowanie większe szanse na ich bezpieczny powrót do domu. Większość zagubionych czworonogów bez chipów niestety trafia do schroniska lub nowych właścicieli. Gdy ktoś odnajdzie twojego zaczipowanego psa, istnieje ogromna szansa, że wróci do ciebie. Wystarczy, że weterynarz zeskanuje chip i wprowadzi numer do bazy danych. Otrzyma wówczas twoje dane kontaktowe.

Czip dla psa – cena

Znakowanie psów nie jest w Polsce obowiązkowe. Mimo to, większość gabinetów weterynaryjnych w kraju umożliwia czipowanie psa. Nie jest to jednak zasada i nie wszędzie będzie taka opcja. Jeśli masz wątpliwości, czy twoja przychodnia wykonuje takie usługi – najlepiej zadzwonić lub zapytać na miejscu przy okazji. Nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem takiego miejsca.

Jaka jest cena czipu dla psa? Niezależnie od jego rasy, wielkości ani innych czynników – jest to zwykle koszt rzędu około 100 zł. Niektóre miasta i gminy raz na jakiś czas urządzają akcję czipowania zwierząt. Warto się tym zainteresować, ponieważ podczas takiego wydarzenia cena czipu dla psa może być niższa.

Kiedy czipowanie zwierząt jest konieczne?

czipowanie psa dwa

W Polsce nie jest to zabieg obowiązkowy. Jednakże każde zwierzę, które dostaje paszport, musi zostać zaczipowane. Czipowanie psa jest praktycznie bezbolesne, całkowicie bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Nie ma też żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego zabiegu. Znakowanie psów jest możliwe w każdej sytuacji – już od wczesnych dni życia.

Warto czipować każdego psa. Wiele właścicieli nie decyduje się na to, tłumacząc, że większość życia pies spędza w domu lub mieszkaniu. Jednakże wszystkie czworonogi muszą wychodzić na spacery. Ucieczka lub przypadkowe zgubienie zawsze zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Pies może też zostać skradziony. Najlepiej więc wykonać czipowanie psa od razu po kupnie lub adopcji. Czip jest bardzo trudny do usunięcia i pozwoli z łatwością rozwiązać wszelkie kwestie sporne. 

Jest to szczególnie zalecane w przypadku niekastrowanych samców i niesterylizowanych suczek. Popędy płciowe takich psów bywają silniejsze niż dobre wychowanie i inne cechy charakteru. Ucieczka z domu, wyrwanie się ze smyczy lub po prostu chwila nieuwagi – czasami tyle wystarczy, aby na zawsze stracić swojego ukochanego czworonoga.

Znakowanie psów rasowych

Ogólnie rzecz biorąc, czipowanie psa jest indywidualną decyzją właściciela. Sprawa wygląda natomiast nieco inaczej w przypadku psów rasowych. Regulamin Związku Kynologicznego w Polsce jasno oznajmia, że znakowanie psów rasowych jest obowiązkowe. Może to być tatuaż lub chip. Jednakże od tego pierwszego zabiegu już się odchodzi. Tatuowanie zwierząt jest znacznie bardziej bolesne i mniej praktyczne. Tatuaż blednie z upływem czasu i po latach może być ciężki lub niemożliwy do odczytania. Z chipem nie ma takiego problemu.

Czipowanie psa nie jest w Polsce obowiązkowe, lecz większość weterynarzy i ekspertów zaleca przeprowadzenie tego zabiegu. Jest to procedura szybka, bezpieczna i prawie bezbolesna. Trwa tyle, co wykonanie zwykłego zastrzyku. Pamiętaj jednak, że samo zaczipowanie psa to nie wszystko! Aby przyniosło oczekiwane efekty, trzeba też wprowadzić dane o sobie i zwierzęciu do ogólnopolskiej lub europejskiej bazy danych. Możesz zrobić to samemu lub w gabinecie weterynaryjnym. Czipowanie psów daje największą gwarancję odnalezienia zagubionych czworonogów.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)