Dzień Wielorybów 2024 – kiedy wypada to święto?

Dzień Wielorybów jest obchodzony na całym świecie w drugą lub trzecią sobotę lutego. Święto tych ssaków zostało ustanowione przez Pacific Whale Foundation na Hawajach. Warto obchodzić ten dzień także w naszym kraju i edukować kolejne pokolenia o wielorybach. Dlaczego to istotne? Liczba waleni wciąż spada, a ich wyginięcie byłoby groźne dla ekosystemu.

Obchody Dnia Wielorybów

Na Maui (jednej z większych wysp Hawajów) obchody Dnia Wielorybów są wyjątkowo huczne. Co roku w zimie przepływają tamtędy całe stada tych zwierząt, które przechodzą okres godów. Od ponad 35 lat na hawajskiej wyspie w lutym odbywa się Maui Whale Festival, a jego częścią jest zapierająca dech w piersiach parada waleni.

Czy Dzień Wielorybów możemy obchodzić również w Polsce?

Czy Dzień Wielorybów możemy obchodzić również w Polsce?

W Polsce nie odbywają się w tym czasie muzyczne festiwale ani kolorowe parady. Jest to jednak doskonały czas, by nauczyć się, jak nie wpływać negatywnie na stan oceanów. Edukacja o ograniczaniu śmieci, ekologicznym trybie życia i dbaniu o lokalne plaże to najlepszy sposób na uczczenie Dnia Wielorybów. W tę lutową sobotę możesz również wesprzeć pieniężnie organizacje zajmujące się ochroną waleni.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)