Dzień Hipopotama jest świętem poświęconym jednemu z największych i najbardziej niebezpiecznych ssaków lądowych. Wiele gatunków hipopotamów już wymarło, dlatego dużo wysiłków poświęca się w utrzymanie populacji tych pozostałych. Dowiedz się więcej o tym święcie!

Dzień Hipopotama 2024 – kiedy jest?

Dzień Hipopotama – kiedy jest?

Światowy Dzień Hipopotama przypada na 15 lutego. Obecnie występują tylko 2 gatunki tych pięknych i ogromnych zwierząt. Większość swojego życia – bo aż 16 godzin dziennie – hipopotamy spędzają w wodzie. To środowisko pomaga chronić ich grubą skórę przed wysychaniem i pękaniem. Czy wiesz, że właśnie skóra stanowi aż 25% masy ciała tych zwierząt? Zawiera ona substancję, która działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Dzień Hipopotama to święto jednego z największych ssaków świata

Dzień Hipopotama to święto jednego z największych ssaków świata

Po lądzie stąpają tylko dwa gatunki zwierząt, które są większe niż hipopotam – są to nosorożec i słoń. Hipopotamy spotkasz tylko na terenie Afryki, w ZOO, a w popkulturze – w bajce „Madagaskar”. Mimo, że te wodne konie (jak nazywali je starożytni Grecy) wyglądają sympatycznie, w rzeczywistości wcale takie nie są. To bowiem jedne z najbardziej agresywnych zwierząt świata! Hipopotam może bez problemu zabić hienę, lwa, krokodyla lub człowieka, a nawet zniszczyć łódź. Możesz jednak mimo to obchodzić Dzień Hipopotama. Jak? Może tak, jak on, czyli spędzając miło czas w wodzie!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)