Dzień Manatów 2024 – kiedy jest obchodzony?

Dzień Manata infografika

Dzień Uznania dla Manatów jest świętem ruchomym i przypada na ostatnią środę marca. Wszystkie 3 obecnie żyjące gatunki są narażone na wyginięcie. Kłusownicy polują na nie ze względu na ich mięso i skórę. Zwierzakom zagrażają też zanieczyszczone rzeki – manaty uwielbiają bowiem ujścia rzek i płytkie wody. Dlatego w Dzień Manatów warto wesprzeć organizacje, które chronią te stworzenia i dbają o czystość wód.

Kilka ciekawostek na Dzień Manatów

Manaty dorastają do 4,5 metrów i mogą ważyć nawet 600 kg. Wyglądają dość nieporadnie, lecz z charakteru są przyjacielskie i bardzo urocze. Bez problemu przemieszczają się pomiędzy wodami słodkimi i słonymi, natomiast źle radzą sobie na lądzie i na otwartym morzu. Manaty okazują sobie uczucia poprzez stykanie się ze sobą pyskami. Dlatego często można zauważyć, jak te majestatyczne stworzenia dosłownie się „całowały”. Czy w Dzień Manatów będziesz je naśladować pod tym względem?

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)