Dzień Tuńczyka 2024 – kiedy jest?

Światowy Dzień Tuńczyka przypada na 2 maja. Ustanowiło go ONZ, aby skierować uwagę na potrzebę bardziej zrównoważonego połowu tych ryb. Tuńczyk jest niezwykle ważny dla gospodarki całego świata, ale również dla podwodnego ekosystemu. Wiadomo, że to istotne źródło pożywienia w wielu społeczeństwach i dla gatunków innych niż ludzki. Jednak intensywny połów jest ogromnym zagrożeniem dla światowej populacji tych i wielu innych ryb.

Czy tuńczyk może wyginąć?

Niestety, może! Byłaby to ogromna strata. Tuńczyk pozwala utrzymać zrównoważony ekosystem na całym świecie. Byłoby to niebezpieczne dla wielu gatunków ryb, ptaków morskich, a nawet ludzi.

Jak obchodzić Dzień Tuńczyka?

Tuńczyk stanowi aż 20% wszystkich połowów ryb morskich! Dlatego tak ważne jest, aby równowaga nie została zaburzona. W Dzień Tuńczyka zastanów się, czy zjadasz rozsądne ilości tej ryby, a także z jakiego źródła ona pochodzi. Najlepsze byłoby całkowite wykluczenie go z diety. Pośrednio przyczyniasz się w ten sposób do zmniejszenia połowu, a to stwarza możliwości odbudowania podwodnego ekosystemu.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)