Dzień Chomika 2024 – kiedy?

Zastanawiasz się, kiedy jest Dzień Chomika? Te małe gryzonie doczekały się własnego święta, które przypada na 12 kwietnia. Właśnie tego dnia w 1930 roku zoolog Israel Aharoni odkrył dziko żyjącego chomika syryjskiego. 

W Światowy Dzień Chomika podaruj swojemu pupilowi prezent

Dzień Chomika - infografika

Co można dać chomikowi, aby go zadowolić? Uczcij Dzień Chomika pyszną i zdrową przekąską lub najlepszej jakości karmą. Możesz też kupić swojemu małemu pupilowi nową zabawkę lub zorganizować większą klatkę. Pamiętaj, że chomiki są samotnikami i w jednej klatce należy trzymać tylko jednego chomika.

Co warto wiedzieć o chomikach? Ciekawostki, którymi zabłyśniesz w Dzień Chomika

  • Te zwierzaki są praktycznie wszystkożerne – najbardziej służą im ziarna, nasiona, warzywa i owoce. Chętnie jedzą też ugotowane mięso oraz małe owady, np. suszone mączniki.
  • Samiczka chomika może być w ciąży nawet do 7 razy w ciągu roku. Podczas jednego miotu zwykle rodzi około 4-7 młodych.
  • Chomiki kochają spokój i porządek. Jeśli trzymasz takiego zwierzaka w domu, pamiętaj o odkładaniu wszystkiego na miejsce po sprzątnięciu klatki.
  • Chomiki udają martwe w sytuacjach zagrażających ich życiu.
  • W ciągu doby śpią nawet więcej od kotów.
  • Mimo swojego niepozornego rozmiaru, chomiki potrafią pokonać nawet 9 km w ciągu jednej doby!
  • Chomicza matka może zagryźć lub zjeść swoje młode w sytuacjach dużego zagrożenia lub poważnej choroby potomstwa.
  • Chomiki oddychają kilkukrotnie więcej razy na minutę niż ludzie.
  • Te małe gryzonie żyją przeważnie około 2 lat. Jednak rekordzista dożył aż 9. roku życia!

Znasz już chomiki nieco lepiej. W Dzień Chomika możesz zapewnić opuszczonemu gryzoniowi nowy, kochający dom. Te małe zwierzaczki potrafią mocno przywiązać się do właściciela i być bardzo wdzięczne. To znakomita opcja dla osób, które nie mają czasu i możliwości, by opiekować się psem lub kotem. Chomik w domu też potrafi wnieść nieco życia i przyjaznej, zwierzęcej energii!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)