Od samego początku wojny w Ukrainie eksperci apelują, aby bardzo dokładnie weryfikować wszystkie znalezione w internecie informacje. Sieć jest bowiem kolejnym polem działań wojennych, którego nie wolno bagatelizować. Wiele podawanych dalej nieprawdziwych informacji dotyczy zwierząt, które również są ofiarami tej wojny. Poniżej znajdziesz kilka popularnych fake newsów, w które nie powinieneś wierzyć. 

Ukraińskie władze usypiają zwierzęta z powodu wojny – NIEPRAWDA

W ostatnich dniach coraz częściej powielana jest informacja o tym, że ukraińskie władze zdecydowały się na uśpienie wszystkich bezdomnych zwierząt, które pozostały na terenie kraju. W zależności od wersji za tę makabryczną decyzję miałyby być odpowiedzialny mer Kijowa, Witali Kliczko, lub bliżej nieokreślone władze państwowe. 

Możemy z całą stanowczością zaświadczyć, że nie jest to prawda. Ukraińskie państwo nie ma żadnych narzędzi systemowych do tego, aby na masową skalę uśmiercać bezdomne zwierzęta. Przypominamy, że w tym kraju nie ma państwowych schronisk, a władze lokalne mają teraz na głowie inne problemy. Nie było takich inicjatyw i nic nie świadczy o tym, że ktokolwiek w Ukrainie miałby taką wolę. 

Niestety informacja została udostępniona przez jedną z bardziej znanych polskich fundacji, co tylko wzmogło nieuzasadnioną panikę. Wielu polskich wolontariuszy, którzy pomagają ukraińskim zwierzętom na miejscu, zdecydowanie zdementowało tę plotkę. 

Zwierzęta są masowo porzucane przez uchodźców na granicy z Polską – NIEPRAWDA

Według innej bardzo popularnej w sieci informacji Ukraińcy mają rzekomo przywozić swoje zwierzęta na granicę z Polską po to, aby na miejscu je porzucić. Tutaj również uspokajamy – nie ma żadnych wiarygodnych informacji o takim zjawisku.

Sytuacja na przejściach granicznych jest bardzo trudna. Uchodźcy czekają na przejście przez wiele dni, często są zmęczeni, przemarznięci i głodni. W takich chaosie może dojść do wypadków czy incydentów. Jednak wolontariusze, którzy pomagają na miejscu, nie zgłosili przypadków masowego porzucania zwierząt. Tę informację można z powodzeniem uznać za fake news. 

Zwierzęta Ukraińców będą usypiane po przyjeździe do Polski – NIEPRAWDA

Czy zwierzęta, które trafiają do Polski z Ukrainy, są masowo usypiane? Oczywiście nie. Polskie instytucje robią obecnie, co mogą, aby maksymalnie ułatwić Ukraińcom przekraczanie granicy z pupilami. 

Zwierzaki z terenu działań wojennych mogą całkowicie legalnie przyjeżdżać do Polski nawet bez paszportu, mikrochipa i świadectwa aktualnych szczepień. Wszystkich tych brakujących formalności można całkowicie za darmo dopełnić już po rozlokowaniu się w wybranym miejscu naszego kraju. Polscy aktywiści oraz władze od początku wojny zachęcają uchodźców do przyjeżdżania razem ze swoimi pupilami, które są u nas całkowicie bezpieczne.

Skąd czerpać prawdziwe informacje na temat pomocy zwierzętom z Ukrainy? 

Dziś bardzo łatwo ulec dezinformacji. Oddzielenie prawdziwych informacji od fake newsów jest niezwykle trudne. Właśnie ważne jest dokładne sprawdzanie wszystkich informacji z internetu przed podaniem ich dalej. 

Korzystaj z wiadomości udostępnianych przez media głównego nurtu. Dobrym pomysłem będzie także śledzenie działań organizacji i wolontariuszy, którzy pracują i pomagają zwierzętom na miejscu – w Ukrainie. Sprawdzaj, czy informacja jest podana przez kilka źródeł i różni się szczegółami. Szukaj potwierdzenia w agencjach prasowych.

Pamiętaj, że nieprawdziwe informacje, które stawiają w złym świetle działania Ukraińców, służą przede wszystkim rosyjskiej propagandzie. Radykalne newsy powinny wzbudzać twoją szczególną czujność.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.