Procedury wwozu zwierząt z Ukrainy zostały uproszczone ze względu na atak militarny Rosji na ten kraj. Wojna stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ponieważ dotyka także zwierząt. Wielu Ukraińców decyduje się na wyjazd z kraju ze swoim zwierzęciem. Psy, koty i inne gatunki, które towarzyszą człowiekowi, przewożone są również przez osoby dobrej woli i organizacje prozwierzęce. Skala tego zjawiska oraz próby łamania i tak łagodnych przepisów sprawiły, że na granicy polsko-ukraińskiej pojawiły się problemy z przewozem zwierząt. Sprawdź, kogo dotyczą i na co zwracać uwagę.

Straż graniczna nadal przepuszcza ludzi ze zwierzętami

Nie jest prawdą, że straż graniczna nagle przestała wpuszczać do Polski ludzi ze zwierzętami. Pojawiły się pogłoski, jakoby zwierzęta były rekwirowane, a ich opiekunowie bez porzucenia pupili nie mogli opuścić Ukrainy. Żadna z tych rzeczy nie jest prawdą – nie warto wierzyć w fake newsy i szerzyć dezinformacji.

Granicę z psem, kotem lub fretką z Ukrainy można przekroczyć w trzech sytuacjach:

  • gdy zwierzę ma mikrochip, paszport i szczepienie przeciwko wściekliźnie – bez dodatkowych formalności;
  • gdy zwierzę nie ma jednej z wymienionych rzeczy – konieczne jest wypełnienie oświadczenia z podaniem adresu docelowego, gdzie zwierzę przejdzie zdalną kwarantannę przy opiekunie;
  • gdy brakuje powyższych dokumentów i nie jest możliwe wskazanie adresu – opiekun wypełnia oświadczenie, po czym zwierzę trafia na 14 dni do izolacji w jednym z oficjalnych ośrodków, a potem wraca do opiekuna.

Warto przypomnieć, że przepisy mają na celu zapobieganie epidemii wścieklizny, która od kilku miesięcy jest obecna w Polsce. W czasie pokoju do przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej potrzebne są:

  • mikrochip;
  • paszport;
  • aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie – wykonane maksymalnie 12 miesięcy od daty przekraczania granicy;
  • wynik badania miareczkowania.

Ile psów, kotów i fretek można przewieźć naraz z Ukrainy?

Warto dodać, że przepisy zostały złagodzone wyłącznie dla przewozu niekomercyjnego. Mowa więc o takiej liczbie zwierząt, która nie przekracza 5 osobników powyższych gatunków na jedną osobę. Ze zwierzętami mogą przebywać obywatele Ukrainy, państw Unii Europejskiej lub państw trzecich. Transport większej liczby uznawany jest automatycznie za komercyjny. Jak więc przewieźć więcej potrzebujących zwierząt przez granicę? Należy:

  • udowodnić, że zwierzęta należą do konkretnej osoby – dotyczy opiekunów i hodowców;
  • zabrać dodatkowe osoby, aby liczba zwierząt wynosiła maksymalnie 5 na każdego pasażera;
  • uzyskać zezwolenie na przewóz – dotyczy głównie organizacji prozwierzęcych.

Warto dodać, że w razie złapania na próbie nielegalnego transportu zwierzęcia przez granicę może zostać ono skonfiskowane, a wobec osoby, która zdecydowała się na taki czyn, zostanie wszczęte postępowanie.
Jak widać, obywatele Ukrainy nie muszą się obawiać przekraczania granicy ze swoimi podopiecznymi. Przy realizacji minimum formalności każdy może przewieźć jednorazowo przez granicę do pięciu zwierząt. W innym przypadku konieczne jest oficjalne zezwolenie lub potwierdzenie, że transport nie jest przemytem i nie stanowi komercyjnego przewozu zwierząt.

piesikotzukrainyakcja
Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.