Ukraina w dużej mierze objęta jest działaniami wojennymi. To stwarza zagrożenie, a niekiedy nawet sprawia, że jazda samochodem na jej obszarze nie jest możliwa. Sprawdź, czy każdy może wjechać do Ukrainy, aby zabrać ze sobą zwierzęta. Dowiedz się, jakie wymagania trzeba spełniać, aby pomóc.

Transport zwierząt na terenie Ukrainy

Kolejki do przejść granicznych sprawiają, że w pasie od granicy polsko-ukraińskiej trudno jest poruszać się samochodem po Ukrainie. Wiele pojazdów zostało porzuconych, nie ma też benzyny na stacjach. To sprawia, że jakikolwiek wyjazd wiąże się nie tylko z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia, lecz również ryzykiem utraty pojazdu czy konieczności jego porzucenia w większej odległości od granicy.

Niektóre obszary są nieprzejezdne albo jazda nimi wiąże się z dużym ryzykiem. Mowa o okolicach Kijowa czy Charkowa, gdzie stale prowadzone są działania wojenne. Ukraina jednak wpuszcza Polaków na swoje terytorium. Co trzeba mieć, aby przejechać przez granicę? Konieczne są:

  • paszport;
  • aktualne prawo jazdy;
  • potwierdzenie bycia właścicielem pojazdu albo pozwolenie notarialne od właściciela samochodu na wjazd do Ukrainy;
  • zapas benzyny.

Jeśli jedziesz po zwierzęta, zabierz transportery. Pamiętaj, że oficjalnie jedna osoba może wwieźć tylko 5 zwierząt.

Konwoje humanitarne po zwierzęta z Ukrainy

Niektóre fundacje i stowarzyszenia uzyskały zgodę na organizację konwojów humanitarnych w głąb Ukrainy. Uprawnione organizacje zabierają ze sobą klatki transportowe dla dużej liczby zwierząt, a także karmę i podstawowe produkty, które mogą przydać się na miejscu (na przykład środki opatrunkowe).

Jak pomóc takim organizacjom? Możesz:

  • zaangażować się w zbiórkę darów przed wyjazdem – szczególnie potrzebne są transportery różnych rozmiarów oraz sucha i mokra karma;
  • wpłacić fundusze na oficjalną, uwierzytelnioną zbiórkę;
  • zaoferować tymczasową opiekę dla psa z organizacji, tym samym robiąc miejsce dla ukraińskiego zwierzęcia.

Zasady wwozu zwierząt z Ukrainy w czasie wojny

Warto na koniec przypomnieć, że obywatele Ukrainy również mogą wjeżdżać na terytorium Polski ze swoimi zwierzętami. Psy, koty i fretki powinny mieć wszczepiony chip i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli jednak nie spełniają tych wymagań, również mogą wjechać na terytorium Polski – właściciel jest zobowiązany wypełnić na granicy stosowne oświadczenie o miejscu pobytu zwierzęcia w kraju. Królików, gryzoni i pozostałych zwierząt towarzyszących te przepisy nie obowiązują. Nie potrzebują one żadnych dokumentów, by można było z nimi wjechać do Polski.

Transport na terenie Ukrainy w celu znalezienia potrzebujących zwierząt jest utrudniony. Nadal jednak da się pomóc! Możesz wesprzeć organizacje i osoby, które sprowadzają zwierzaki profesjonalnie i legalnie.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.