Niezwykłe wydarzenie miało miejsce na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Na świat przyszedł tam szpak balijski, który jest jednym z najrzadszych ptaków na całej Ziemi!

ZOO dumne z niezwykłych narodzin

Informację na temat niezwykłych narodzin w płockim ZOO przekazał sam ogród we wpisie opublikowanym na Facebooku:

Nasza radość z tego powodu jest ogromna, ponieważ jest to jeden z najrzadszych ptaków na Ziemi.

Jak czytamy w dalszej części wpisu, w 2000 roku na Ziemi żyło na wolności zaledwie 12 przedstawicieli tego gatunku. ZOO informuje też, że obecnie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN ocenia ich liczebność na nie więcej niż 50 osobników.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku poinformował, że malec jest w tej chwili lękliwy i dopiero uczy się życia, a ekspozycja na czas odchowu ptaka została wyłączona dla zwiedzających. Woliera będzie udostępniona ponownie, gdy tylko szpak nauczy się latać.

ZOO opublikowało również film z karmienia ptaka. Autorzy wpisu dodali:

Szpaczek po woli obrasta w piórka. Zobaczcie z jaką ochotą pałaszuje owadzie smakołyki przynoszone na zmianę przez oboje rodziców

Endemit wyspy Bali w płockim ZOO

Ogród przekazał, że szpak baskijski jest endemitem wyspy Bali, który wymiera przez działalność człowieka. Powodem jest niszczenie naturalnego środowiska zwierzęcia i odławianie dla celów kolekcjonerskich.

Jak czytany, na szczęście programy hodowlane pozytywnie wpływają na liczebność gatunku. Płockie ZOO podkreśliło:

Mamy nadzieję, że dzięki hodowli zachowawczej jaką prowadzą ogrody zoologiczne na całym świecie, jeszcze wiele pokoleń będzie mogło oglądać tego pięknego ptaka.

Źródło zdjęcia: Woldere via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Za: Facebook – Płockie ZOO

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.