Urząd Miasta w Gorzowie oraz Klub Przyrodnika podtrzymują ustalenia zawarte w umowie, która została podpisana w zeszłym roku. Na jej mocy na terytorium gorzowskiego rezerwatu ponownie zostanie zorganizowany wypas owiec. Miasto przez kilka najbliższych lat będzie dzierżawić klubowi teren, a same zwierzęta będą odpowiedzialne za… koszenie trawnika.

Zgodnie z umową w okresie wiosenno-letnim Gorzowskie Murawy zostaną przeznaczone jako pastwisko dla owiec. Ich obecność w tym miejscu nie jest nowością, ponieważ owce były tam wypasane w poprzednim roku. Wówczas to zwierzęta powróciły po kilku latach nieobecności. Teraz ponownie włochate stworzenia będą gościć w gorzowskim rezerwacie.

Ekologicznie i ekonomicznie

Owce nie będą tam wyłącznie się pasać. Przed nimi długa i odpowiedzialna praca. Mianowicie będą kosić teren rezerwatu, który liczy sobie kilkadziesiąt hektarów. Takie działanie to jednak klasyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dla samych owiec będzie to czysta przyjemność, gdyż przez kilka następnych miesięcy będą posilać się swoim ulubionym pokarmem.

Taka forma koszenia niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest ekologiczne, poprawia żyzność gleby oraz pozwala zachować naturalny krajobraz. Nie można też zapomnieć o aspekcie ekonomicznym, ponieważ nie trzeba będzie nikomu płacić za wykonanie usługi. No chyba, że za takową zapłatę należy uznać wypełnione brzuchy owiec.

Owce pozostaną na Gorzowskich Murawach do końca sierpnia. Zwierzęta pasą się na terenie ogrodzonym.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.