Materiał pochodzi z końcówki 2022 roku, jednak dopiero niedawno ujrzał światło dzienne. Jego autorem jest fotograf i filmowiec Brad Leue. Różne wersje nagrania oraz zdjęcia zrobione w Epping Forest National Park zostały udostępnione 11 maja, m.in. przez ABC Australia i Australian Wildlife Conservancy – organizację, która razem z władzami stanu Queensland nie ustaje w wysiłku przywrócenia wombatowców szorstkowłosych. Wideo błyskawicznie podbiło sieć i serca miłośników zwierząt.

Wombatowiec szorstkowłosy, wombat australijski – film jedyny w swoim rodzaju!

@abc They got the shot ? #Australia #Wombat ♬ original sound – darcy stokes

Przyznaj szczerze, czyż ten wombacik – lub ta wombatka – nie jest ucieleśnieniem zwierzęcej słodyczy? W komentarzach internauci wprost rozpływają się nad urokiem tego zwierzaka. A także gratulują dobrej roboty wszystkim, którzy działają dla ochrony przyrody. Obecnie liczebność tych torbaczy ocenia się na 300–350 osobników.

Dlaczego wombatowiec szorstkowłosy, wombat północny jest poważnie zagrożony wyginięciem?

Te ssaki są największymi torbaczami ryjącymi na świecie, występują tylko na kontynencie australijskim. Żyją głównie na otwartych, stosunkowo suchych terenach. Ich habitat był systematycznie ograniczany przez rozwój rolnictwa, wombatowce przegrywały rywalizację o pokarm z gatunkami napływowymi i stały się ofiarami sprowadzonych do Australii drapieżników – dodatkowo w drugiej połowie XIX wieku zaczął się boom na ich futra. W efekcie gatunek znalazł się na skraju wymarcia. I wciąż trzeba wiele zrobić, by odbudować populację.

Wombatowce szorstkowłose – informacje, cechy charakterystyczne

Wombaty australijskie/północne mają krępą budowę. Samce i samice osiągają zbliżone rozmiary i masę ciała. Posiada sporą głowę, drobne oczy i potężnie rozwinięte przednie kończyny – służą im do kopania podziemnych tuneli. Wyraźne długie włosy czuciowe są doskonale widoczne po obu stronach nosa i to przyczyniło się powstania jednej z nazw tego gatunku.

Wombatowce szorstkowłose żyją w pojedynkę – nie tylko z powodu niewielkiej liczebności, preferują samotność. Żywią się różnego rodzaju trawami. Najbardziej aktywne są po zmroku, co jeszcze bardziej utrudnia ich obserwację. Dlatego też pierwsze materiały w wysokiej rozdzielczości z tym zwierzakiem są tak cenne i wzbudziły tak duże poruszenie.

Fot. główne via Wikipedia, Eva Hejda http://fotos.naturspot.de/, CC BY-SA 2.0 de

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.