Zarażone jelenie zamieszkują prowincję Quebec w regionie Estrie.

Kanada. Covid-19 dotyka głównie ludzi

Kanadyjskie ministerstwo środowiska i zmian klimatu uprzedza, że dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 z jelenia na człowieka. Jak napisano w komunikacie:

Covid-19 pozostaje przede wszystkim chorobą dotykającą ludzi, a typowe zarażenia dotyczą przenoszenia się z człowieka na człowieka

– czytamy w oświadczeniu.

Kanada: Covid-19 u jeleni wirginijskich. Jakie zwierzęta dotychczas zakaziły się koronawirusem

Od początku pandemii różne instytucje federalne w Kanadzie, rządy prowincji i placówki naukowe analizowały, czy koronawirus wywołujący Covid-19 może zarażać dzikie zwierzęta. Sprawa jest o tyle istotna, bowiem na świecie są znane przypadki wystąpienia SARS-CoV-2 u zwierząt jak np.: koty, psy czy norki. W USA natomiast wirus został wykryty także u jeleni. Nie wiadomo, jakie byłyby konsekwencje przeniesienia się koronawirusa np. na drapieżniki polujące na jelenie. Warto podkreślić, że rząd Kolumbii Brytyjskiej zapowiedział plan likwidacji ferm norek do 2025 roku z powodu ryzyka związanego z Covid-19.

Kanada: Covid-19 u jeleni wirginijskich. Quebec jako pierwsze przebadało zwierzęta pod kątem SARS-CoV-2.

Quebec jest pierwszą prowincją Kanady, w której zebrano próbki pochodzące od zwierząt i przeprowadzono już ich analizę pod kątem SARS-CoV-2. Jak mówiła publicznemu nadawcy CBC specjalistka ds. dzikich zwierząt w ministerstwie środowiska Catherine Soos, resort czeka na wyniki badania kolejnych prawie trzech tysięcy próbek z innych regionów Kanady.

Źródło: PAP
Źródło zdj. głównego: fot. ilustracyjna Pexels.com

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.