Panujące warunki uniemożliwiają również zabranie zwierząt. Temperatura lawy przekracza 1 tys. st. C.

La Palma. Erupcja wulkanu na hiszpańskiej wyspie

Do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja zlokalizowanej na południu wyspy doszło trzy tygodnie temu. Część zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarczych, zostały przewiezione w bezpieczne miejsce jeszcze przed wybuchem wulkanu, podczas prewencyjnej ewakuacji ludności. Niestety niektórzy mieszkańcy wyspy uciekli w ostatniej chwili pozostawiając na miejscu swoje zwierzęta. Tak jest chociażby w miejscowości Todoque, gdzie znajdują się psy, głównie charty.

La Palma. 650 hektarów wyspy zalanych przez lawę

La Palma została zalana przez lawę w ponad 650 hektarach i odizolowała wiele miejsc, gdzie przebywają zwierzęta. Wiele z nich zostało uratowanych i przygarniętych przez inne gospodarstwa domowe albo zajęły się nimi organizacje społeczne, umieszczając na terenach udostępnionych przez lokalne władze. Znajdujące się na La Palmie Stowarzyszenie Zwierząt Opuszczonych za pośrednictwie Twittera podało z kolei, że jest przepełnione i nie jest w stanie zaopiekować się kolejnymi zwierzętami. Na terenach targowych El Paso znajdują się setki koni, krów, świń, osłów, królików, kur, kóz i owiec, którzy oczekują na swoich właścicieli.

La Palma. Zwierzęta ratowane przez drony

Alexander Libran z jednostki ds. interwencji przeciwpożarowej (EIRIF) rządu Wysp Kanaryjskich twierdzi, że nigdy nie stosowano tylu dronów w sytuacjach alarmowych. Rosa Arroyo natomiast podkreśla, że uwięzione psy znajdują się pod zdalną opieką:

„Drony przekazują technikom, naukowcom i ludności potrzebne informacje w czasie rzeczywistym. Wcześniej to nie było możliwe. To skok technologiczny; widzimy, którędy płynie lawa, identyfikujemy obszary odcięte, odizolowane. Wprawdzie nic nie można zrobić przeciwko lawie, nie możemy uniknąć zniszczenia domów, ale jest możliwe ewakuowanie ludności i ratowanie zwierząt – podkreślił. Dzięki dronom odcięte przez lawę psy w Todoque mają zapewnioną wodę, żywność i zdalną opiekę weterynaryjną”.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.