Posłanka Koalicji Obywatelskiej i szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska stworzyła nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt. W przepisach ujęto m.in.: zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, zakaz sprzedaży żywych karpi, większe wymogi wobec schronisk, monitoring w rzeźniach.

Według autorki projektu, ustawa ma na celu m.in. zapewnić zwierzętom większą ochronę oraz ma ułatwić kontrolę wydatków przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Oto co powiedziała na ten temat Katarzyna Piekarska:

„To jest trzecie podejście do ustawy o ochronie zwierząt. Mam nadzieję, że tym razem udane. Tym bardziej, że są to rzeczy ważne, ale niekontrowersyjne, które powinny być załatwione już od lat”.

Ustawa o ochronie zwierząt – o czym mówią nowe przepisy

W projekcie znajdziemy zapis o zakazie wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Poniżej zamieszczamy treść uzasadnienia:

„W cyrkach wykorzystywane są głównie zwierzęta, które w naturze występują jako zwierzęta wolno żyjące (dzikie). Cyrki w warunkach wędrownych nie są w stanie zapewnić zwierzętom warunków adekwatnych do ich potrzeb. Te same zwierzęta w ogrodach zoologicznych mają zapewnione określonej wielkości wybiegi i pomieszczenia. Cyrki nie przestrzegają tych norm, a zwierzęta 10 miesięcy w roku spędzają w trasie w samochodach, gdzie nie mają możliwości realizowania swoich naturalnych zachowań”.

Oczywiście to nie jedyna dyrektywa. Regulacje przewidują również obowiązek zapewnienia godziwych warunków życia po zakończonej służbie zwierzętom, które były wykorzystywane do celów specjalnych (czyli np. psom policyjnym lub koniom). Projekt ustawy obejmuje też zakaz utrzymywania psów na łańcuchach czy wprowadzenie powszechnego obowiązku chipowania psów oraz stworzenie centralnego rejestru psów.

Nie można pominąć także rozszerzenia katalogu przestępstw w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt i przepisów, które zmuszają właścicieli rzeźni do zainstalowania monitoringu. Gminy natomiast będą miały obowiązek bardziej starannej selekcji schronisk, do których będą trafiać bezpańskie zwierzęta.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.