W Xishuangbanna, w chińskiej prowincji Yunnan odnaleziono ranne słoniątko. Zwierzę trafiło już pod opiekę specjalistów. Prawdopodobnie zostało porzucone przez słynne stado, które wędruje przez kraj od ponad 15 miesięcy.

Odnaleziony słoń został przetransportowany do oddalonego o około 100 km ośrodka opieki dla dzikich zwierząt. Zwierzę waży 180 kg i ma zranioną nogę. Nie wiadomo w jakich okolicznościach zwierzę doznało obrażeń, ani czemu zostało pozostawione przez stado:

„Wierzymy, że po dłuższym okresie leczenia i pielęgnacji słoniątko powinno w pełni wyzdrowieć” – powiedział Bao Mingwei, dyrektor Ośrodka Hodowli i Ratownictwa Słoni Azjatyckich.

Nie wiadomo dlaczego słonie wędrują po Chinach

Wielce prawdopodobne, że słoniątko zostało porzucone przez stado słoni, które przemierza Chiny od ponad roku. Według wyliczeń zwierzęta zdołały pokonać w tym czasie 500 km, aczkolwiek bardzo możliwe, że dystans ten jest większy, ponieważ pierwszy raz zaobserwowano je w marcu 2020 roku. Od tego momentu grupa jest objęta stałym nadzorem. Do dziś jednak nie ustalono jaki jest cel oraz przyczyna tułaczki słoni. Nie jest również znana ich liczebność, bowiem część osobników odłącza się od gromady, a inne z kolei się dołączają. Szacuje się, że jest to około 15 słoni.

Chińska dzielnica Yunnan respektuje politykę ochrony dzikiej przyrody. Dzięki regulacjom w ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja słoni wzrosła dwukrotnie.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.