Wiele wskazuje na to, że era chowu klatkowego niedługo przejdzie do lamusa. „Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji” – mówił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Polski polityk w tracie wczorajszego wysłuchania komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, które to miało miejsce w Parlamencie Europejskim, poparł tę inicjatywę. Jak informują media, to ostatni etap przed podjęciem przez Komisję Europejską decyzji w tej sprawie.

W klatkach żyje w Europie aż 340 milionów zwierząt

Zmiany są niezwykle poważne i jak informuje Jakub Belina-Brzozowski z Compassion Polska, w samej tylko Polsce chodzi aż o 43 miliony zwierząt hodowlanych. W skali europejskiej to już 340 milionów zwierząt.

Jak zaznaczyła Małgorzata Szadkowska, które jest prezesem Compassion Polska oraz członkiem komitetu Koniec Epoki Klatkowej, taka decyzja byłaby istną rewolucją dla rolnictwa w całej Europie. Wskazała, że mimo wszystko jest to możliwe do wprowadzenia już w tej chwili, a na dodatek ekonomicznie opłacalne. Zwróciła też uwagę, że podobny system stosowany jest już teraz w wielu krajach Europy.

Zmiany popiera Komisja Europejska

Zmiany są popierane przez Komisję Europejską. W trakcie wysłuchania Janusz Wojciechowski podkreślił:


Dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu i mnie osobiście zależy na tym, żeby go poprawić. Chów klatkowy jest częścią szerszego problemu jakim jest intensyfikacja produkcji, która nie była wyborem rolników. I rolnicy też na tym cierpią.

Polski polityk wskazał również, że są unijne fundusze, których można użyć dla transformacji w kierunku alternatywnych metod hodowli i jest to wspierane przez KE.

Wygląda więc na to, że już niebawem pożegnamy całkowicie system chowu klatkowego w hodowli zwierząt. To z pewnością zmiana, którą docenią miłośnicy zwierząt. Od lat podnosili oni wielokrotnie alarmy na temat tego, jak bardzo złe są warunku zwierząt, które całe życie spędzają w klatkach. Teraz ich los może się całkowicie odmienić.

za: PAP, farmer.pl

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.