Koniec ery chowu klatkowego na terenie Unii Europejskiej nastąpi jeszcze w tej dekadzie. Zakaz ma wejść w życie już w 2027 roku – zadecydowała Komisja Europejska.

Chów klatkowy przechodzi do lamusa

Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie zapadła 30 czerwca. To wyrażenie poparcia dla inicjatywy „End the Cage Age”, którą podpisało ponad milion obywateli Unii Europejskiej.

Podjęta przez KE decyzja zakłada również, że do 2023 roku zaprezentowane zostaną przepisy, których celem będzie regulacja zasad chowu na terenie Unii Europejskiej. Zakaz chowu klatkowego poza kurami dotyczyć będzie także gęsi, kaczek czy królików.

Zakaz, jak informuje Marta Korzeniak ze stowarzyszenia Otwarte klatki, będzie stopniowo wchodził w życie od 2027 roku. Dodała, że stwarza to hodowcom szansę na odpowiednie przygotowanie się do zmian i przebranżowienie.

Korzeniak wskazała, że choć początek zmian dotyczących likwidacji chowu klatkowego nadejdzie w 2027 roku, z pewnością nieco dłużej potrwa sam okres przejściowy.

Koniec chowu klatkowego. Komisarz Wojciechowski o wsparciu rolników

Komentując decyzję Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wskazał na Twitterze, że rolnicy nie powinni sami pokrywać wszelkich kosztów koniecznej transformacji. Podkreślił, że jest to inicjatywa społeczna, wobec czego to właśnie społeczeństwo musi tutaj wspierać rolników.

Także Komisja Europejska podkreśliła, że nie zostawi hodowców bez wsparcia UE. Wskazano, że rozważone zostaną społeczno-ekonomiczne i środowiskowe skutki wprowadzonych środków. Na początku 2022 roku mają zostać przeprowadzone konieczne konsultacje publiczne w tej sprawie. Od nich uzależniona ma zostać ocena wykonalności zakładanego planu.

Za: PAP, Radiozet.pl

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.