W Warszawie w ostatnim czasie coraz częściej można zobaczyć dziki. Stołeczny urząd miasta wydał w związku z tym zalecenia dla mieszkańców i przypomniał, jak należy się zachowywać w razie spotkania z tymi zwierzętami.

Coraz częstsze skargi na dziki

Jak czytamy, coraz częściej mieszkańcy stolicy zgłaszają się z informacją po tym, gdy natrafią w mieście na dzika. Nie ma w tym tak naprawdę nic dziwnego, ponieważ na wiosnę dziki się rozmnażają i lochy prowadzą swoje młode.

Mieszkańcy Warszawy zgłaszają się do Lasów Miejskich informując o zniszczeniach w ogrodach czy trawnikach, których dokonały właśnie dziki. Mówią też o zagrożeniu związanym z obecnością tych zwierząt.

W tym roku jednak zgłoszeń jest wyjątkowo dużo. W pierwszym kwartale tego roku to niemal trzykrotnie wyższa liczba w porównaniu do danych za zeszły rok.

Pracownicy Lasów Miejskich twierdzą, że liczebność populacji dzików ma wynosić tam między 1000 a 1500 sztuk.

Dziki docierają w głąb miasta przeważnie w poszukiwaniu jedzenia. Sprawy nie ułatwiają źle zabezpieczone śmietniki czy dokarmianie zwierzyny. Dziki nie mają też zagrożeń środowiskowych, a warunki klimatyczne sprzyjają dalszym wycieczkom.

Coraz więcej dzików. Miasto przypomina, jak należy postępować

Miasto w swoich zaleceniach przypomniało, aby w razie spotkania z dzikiem oddalić się od niego, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie uciekać. Gwałtowna ucieczka może tylko sprowokować zwierzę. W żadnym wypadku nie należy dzików karmić, głaskać ani podchodzić do nich.

Jeśli natomiast chcesz uniknąć spotkania z dzikiem w cztery oczy, musisz pamiętać o kilku regułach:

– zadbaj o czystość na swojej nieruchomości;

– żywność wyrzucaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych;

– zamykaj na noc kosze na śmieci.

Uważać muszą też właściciele psów i najlepiej w lesie nie spuszczać ich ze smyczy.

Spotkanie z dzikiem może być traumatycznym przeżyciem. Zwierzęta te potrafią być naprawdę niebezpieczne. Jeśli jednak będziesz pamiętał o wskazanych regułach, możesz zaoszczędzić sobie problemu.

za: UM Warszawa, warszawa.tvp.pl

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.