Dzięcioł wielkodzioby był wypatrywany przez szereg lat w zatoce Arkansas. Niestety, ptak który zamieszkiwał południowy wschód Ameryki Północnej po raz ostatni został zaobserwowany w 1944 roku.

Dzięcioł wielkodzioby uznany za wymarłego

Sytuacja zmieniła się nieco w roku 2004, kiedy to dwa doświadczeni obserwatorzy ptaków twierdzili, że widzieli w Arkansas wspomnianego dzięcioła. Opublikowano na ten temat nawet artykuł w „Science”, jako dowód pokazywano też nagranie. Liczni eksperci twierdzili jednak, że to dzięcioł smukłoszyi.

Mimo licznych poszukiwań, przez lata żadnemu z obserwatorów nie udało się zobaczyć dzięcioła wielkodziobego. Agencja rządu federalnego USA, która zajmuje się ochroną i zarządzaniem fauną oraz florą, uznała ptaka za wymarłego.

Dzięcioł wielkodzioby. Poza nim wyginęły 22 gatunki

Dzięcioł wielkodzioby nie jest jedynym zwierzęciem, które uznano za gatunek wymarły. Na liście znalazły się też 22 inne gatunki. Należy do nich chociażby reliktowiec mały. Ten ptak żyjący na Hawajach odkryty został 1973 roku, ale już nie istnieje.

Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że jesteśmy u progu kolejnego wielkiego wymierania. Winą za ten stan rzeczy obwiniają oni między innymi działalność człowieka.

Za: Zielona.interia.pl

Fot. Daderot via Wikipedia, CC 0

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.