Rozpoczęła się akcja liczenia kozic w Tatrach. Jak informuje zoolog w Lasach Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego Józef Hybler, pozwoli to uzyskać nie tylko dane na temat liczby zwierząt, ale też wiele innych, cennych informacji o stanie zdrowia populacji.

Tatry: rusza liczenie kozic

Początek liczenia kozic miał miejsce w środę o świcie. Akcja to wynik działań przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego odpowiednika parku.

Początkowo ekspertom w liczeniu może nieco przeszkadzać pogoda. W Tatrach w środę było wręcz upalnie. Kozice w takie dni szukają raczej zacienionych miejsc i może być trudno je znaleźć i policzyć.

Józef Hybler mówiąc o obserwacjach prowadzonych przez naukowców, poinformował też:

Przy tej okazji obserwujemy także inne gatunki chronionych zwierząt. Podczas poprzednich akcji liczenia kozic zaobserwowano np. atak rysia na kozicę w Dolinie Mięguszowskiej czy atak orła na niedźwiedzia na grzbiecie Tatr Bielskich.

Tatry: Dwuosobowe zespoły policzą zwierzęta

W określone rejony Tatr wyruszać będą dwuosobowe zespoły, które będą miały za zadanie penetrację określonych na mapach sektorów. W trakcie wędrówki zadaniem ich będzie odnotowywanie wszystkich spotkanych kozic. Zapisywane będą liczby osobników, czas oraz miejsce obserwacji.

Dane będą też zawierać kierunek, w jakim przemieszczały się zwierzęta. Osobne miejsce przeznaczono na informację dotyczącą tegorocznego przychówku.

Wyniki prac zespołów mamy poznać już w przyszłym tygodniu.

Za: Naukawpolsce.pap.pl

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.